دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

حمام آفتاب مارها

انتشار: شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۴ / ساعت ۱۷:۰۵:۵۸ |
کد خبر: 12484 |
بازدید: 1,779 views |
بدون دیدگاه


همدان- ابتکارآنلاین: رییس اداره حفاظت محیط زیست کبودراهنگ گفت: بر اساس برآورد آماری حدود پنج هزار رشته مار آبی با گرم شدن هوا در کنار تالاب زیبای شیرین سو کبودراهنگ با خوابیدن بر روی تخت سنگها حمام آفتاب می گیرند.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – روح الله زال پور افزود: از فصل بهار با گرم شدن هوا مارهای آبی از عمق تالاب خارج می شوند و در کنار تالاب از انرژی خورشید نیز بهره می گیرند.

وی اظهار کرد: هر روز ساعت 10 صبح با قویتر شدن شعاع تابش آفتاب مارها بر روی تخت سنگها و خاکهای داغ حاشیه تالاب خزیده و دمای بدن خود را با آفتاب تنظیم می کنند.

وی اضافه کرد: با بالا آمدن آفتاب و نزدیک شدن به ظهر با توجه به افزایش دما و گرم شدن زمین مارها به زیر بوته ها و سایه های درخت خزیده و خود را از تیر رس سوزش اشعه آفتاب دور می کنند.

وی بیان کرد: با وجود فراوانی مار آبی در حاشیه تالاب شیرین سو ولی آسیبی از سوی ساکنان مناطق و روستاهای مجاور به این گونه وارد نمی شود.

وی با ذکر اینکه مار آبی غیرسمی است اظهار کرد: تاکنون گزارشی مبنی بر ورود مارهای آبی به مناطق مسکونی نزدیک تالاب و آزار و اذیت اهالی دریافت نشده است.

وی گفت: مارهای آبی با تغذیه قورباغه و حلزون و دیگر جانداران جمعیت گونه ها را تنظیم کرده و برای اکوسیستم و چرخه طبیعی محیط زیست مفید هستند.

تالاب زیبای شیرین سو به وسعت 300 هکتار و پهنه آبی 40 هکتار در نزدیکی شهر شیرین سو از توابع شهرستان کبودرآهنگ قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *