دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

مصاحبه با حسین ترک جوش جوان پر ذوق و آینده ساز کشور

انتشار: یکشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۴ / ساعت ۱۶:۳۷:۴۹ |
کد خبر: 12730 |
بازدید: 2,900 views |
بدون دیدگاه


ورامين- ابتکارآنلاین: حسین ترک جوش کارگردان جوان و خوش ذوق عرصه تئاتر كه نمایش «پنجره در پنجره» که نمونه ي نمايش متني اجتماعي بارگه هاي مذهبي و موضوع اصلي داستان به دفاع مقدس برمي گردد را در پرونده كاري خود دارد، قرار است به زودی فيلم جديدي را كارگرداني نمايد.

از اين رو تصميم به مصاحبه با اين جوان پرذوق و آينده ساز كشور عزيزمان گرفتيم.

از خودتان بگوييد و اينكه از چه زماني فعاليت خود را در اين عرصه آغاز كرديد؟

من از كودكي و در دوران مدرسه شروع به انجام فعاليت در اين زمينه كردم و فعاليت حرفه اي خود را از سال 80 و در عرصه تئاتر آغاز كرده و بعد از مدتي وارد دنياي تصوير شدم.

در رابطه با داستان پنجره در پنجره بگوييد و اينكه شخصيت ها در اين داستان چگونه بودند؟

این نمایشنامه داستان چند خانواده با قومیت های مختلف بود که در همسایگی یکدیگر زندگی می کردند. در میان این آدم ها، رزمنده ای است که دیگران او را جدی نگرفته و با او مراوده اي ندارند، اما این رزمنده که نقال بوده است داستان جبهه و بچه های جنگ را به صورت نقالی برای همسایه های خود تعریف می کند اما آنها باز هم به او توجهی نمی کنند تا اینکه با رفتن آن رزمنده همسایه ها به خود آمده و برای یافتن و دلجویی از او به مشهد رفته و 20 سال طول می کشد تا بتوانند او را به منزل خود بازگردانند.

شيوه اجرايي اين نمايش چگونه بود؟

شيوه اجراي اين نمايش با یک شیوه جدید که ترکیبی از نور و صدا بود، اجرا شد. در حقیقت صحنه ای که برای این نمایش در نظر گرفته بوديم دکور خاصی نداشت و کلیت کار با همان نور و صدا بود و گاهی شاهد بازی با سایه در کار بوديم.

آيا پرداختن به موضوع شهدا و دفاع مقدس از دغدغه هاي شما محسوب ميشود؟

بله، شهدا قشنگ ترين و زيباترين تابلوها و صحنه ها را نقش آفريني كردند، ساخت نمايش و فيلم هايي با موضوع دفاع مقدس گامي موثر در ارتقاي هنري تئاتر، سينما و تلويزيون است. من به موضوعات دفاع مقدس علاقه مند هستم و صد در صد در کارهای آتی خودم به این موضوع خواهم پرداخت اما معتقدم که دیگر زمان نشان دادن سنگر، یا دوره حاجی، حاجی، یاسر، یاسر گذشته است و باید شیوه های جدید و بکرتری را برای بیان حرف های خودمان انتخاب کنیم به همین علت تلاش من بر این است که موضوع دفاع مقدس را طوری برای مخاطب بیان کنم که از آن دلزده نشود، من حتی در حال نگارش دو فیلمنامه در رابطه با دفاع مقدس نیز هستم که در آنها نیز با نگاهی نو به این موضوع پرداخته ام.

كار در عرصه تئاتر براي جواناني همانند شما آيا به آساني صورت ميگيرد؟

هر كاري سختي هاي مربوط به خودش را دارد اما مسئله اي كه ما با آن مواجه هستيم به نقل قول از مرحوم محمد باباوند که يكي از کارگردانان جوان عرصه تئاتر دینی بود، اعتقاد داشتند:« دولت آنطور که با کارهای روشنفکرانه برخورد میکند با کارهای دفاع مقدس و دینی برخورد نمی کند». الان دقیقا این مسئله برای ما اتفاق افتاده است، در واقعيت گروه ما بدون هیچ پشتیبانی و با سرمایه شخصی کار خود را پیش می برد، به هرحال امیدواریم که در دولت تدبیر و امید به جوانان علاقمند به عرصه تئاتر دفاع مقدس و مذهبی بیش از پیش توجه كند.

آيا هم اكنون در حال فعاليت هستيد؟ پروژه جديدي را در دست ساخت داريد؟

بله، در حال حاضر كارهاي تدوين جهت تله فيلم جديد خود را در دست كار دارم و اميدوارم در اين عرصه نيز بتوانم خدمات شاياني را انجام دهم.

گفتنی است آثار وي در عرصه تئاتر: كريم آرتيست مي شود، حريم، صبح، روز اول، خوابهاي شوم، زينب سلام ا… عليها، تقاص، مدينه، پنجره در پنجره، چرا اعتياد؟، كابوس خون و …

و آثار وي در حوزه فيلم شناسي: بين خودمون بمونه، قابيل، سفر بخير برادر، سرزمين كهن، پارك، همين فقط همين، پول بي غيرت، زم هرير، چند كيلومتر تا بهشت «بيژن ميرباقري» و … «گريم شيلا نباتي» و بخشي از كارهاي انجام شده توسط ايشان بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *