دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

آینده سیاسی کشورتحت تاثیراندیشه های آیت الله هاشمی خواهد بود

انتشار: شنبه ۷ اسفند ۱۳۹۵ / ساعت ۱۹:۲۵:۴۲ |
کد خبر: 31041 |
بازدید: 2,835 views |
بدون دیدگاه


مشهد- ابتکارآنلاین: استاد حوزه و دانشگاه گفت: آینده سیاست در ایران بدون ملاحظه اندیشه های آیت الله هاشمی ممکن نیست و کشور به طور حتم تحت تاثیر منش و اندیشه های آن مرحوم خواهد بود.

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – آیت الله محسن غرویان روز شنبه در نشست بررسی افکار و اندیشه های آیت الله هاشمی رفسنجانی در مشهد افزود: اندیشه های اعتدالی آن مرحوم جلوی تندروی در ایران را می گیرد و کسانی که به عنوان نفر اول درمجلس خبرگان رهبری در تهران به ایشان رای دادند، نیز اندیشه اعتدالی دارند.

وی گفت:ایشان معتقد به آگاهی دادن به مردم بودند و امروز این اندیشه در کشور طرفدار دارد ، هرچند شخص ایشان دیگر در میان ما نیست اما حضور اندیشه و شخصیت ایشان باعث کنترل جریان تندرو در کشور می شود .

غرویان گفت: آیت الله سید حسن خمینی ، دکترروحانی و ناطق نوری از جمله مسئولان کشورهستند که اندیشه های اعتدالی آیت الله هاشمی را پشتیبانی و هدایت می کنند و معتقدم مردم نیز از این اندیشه پاسداری می کنند.

عضو پیشین موسسه پژوهشی امام خمینی (ره) خاطر نشان کرد:در حالی که مجموعه ای از بیانات رهبری درباره اجتهاد آقای هاشمی وجود دارد ، برخی امروز بحث ناروای مجتهد نبودن ایشان را مطرح می کنند.

وی ادامه داد: اجتهاد ایشان نه تنها مسائل عبادی را شامل می شود بلکه به مسائل روز ، امور داخلی و بین المللی ، نظام سیاسی و بحث اسلام و دموکراسی ، مشروعیت و حضور مردم نیز می پردازد.

این پژوهشگر حوزوی خاطر نشان کرد:توجه به مباحث سیاسی و اجتماعی در حوزه های علمیه از زمان امام خمینی (ره) شروع شد ولی این مباحث هم اکنون در حوزه ها فروکش کرده و به همان مباحث نماز و حج و دیگر مسائل عبادی محدود شده است و آقایانی که هاشمی را مجتهد نمی دانند در حقیقت می گویند باید به همین مباحث عبادی پرداخت.

غرویان گفت:حضرت امام (ره) تبیین نظریاتش را به آقای هاشمی در خطبه های نماز جمعه می سپرد و در حقیقت آیت الله هاشمی سرمایه ملی و جهانی است که به قول آیت الله جوادی آملی ،هم در دوران زندگی و هم پس از فوتشان مظلوم بود.

در این مراسم استاد علوم اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: یکی از غفلتهای صورت گرفته درباره آقای هاشمی نپرداختن به ابعاد شخصیتی ایشان در دوران حیاتشان بود و واکاوی شخصیت ایشان به عنوان یک رسالت، برعهده دانشگاه است .

علی یوسفی افزود:ویژگی برجسته زندگی ایشان مبارزه آگاهانه و بی امان با استبداد داخلی و استعمار خارجی است که بر یک صبر و متانت انقلابی استواربود که همراه با تحمل شکنجه و سال های طولانی زندان در دوران رژیم پهلوی می باشد.

وی گفت:آیت الله هاشمی از شاخص ترین سیاست مداران تاریخ معاصر ایران و مرد دوران روزهای سخت انقلاب اسلامی بود و همچون سایر سیاست مداران انتقاداتی برعملکرد ایشان وارد است اما در زمره کم خطا ترین این افراد قرار می گیرد.

این نشست با عنوان «آهسته و پیوسته ؛ هاشمی در مسیر عقلانیت و اعتدال» به همت جهاد دانشگاهی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.

آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام 19 دی ماه سال جاری دار فانی را وداع گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *