دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

مسئولین باید برای جلوگیری از اتفاقاتی همچون قنات حسین آباد فکری بیاندیشند

انتشار: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ / ساعت ۱۰:۳۷:۳۰ |
کد خبر: 44 |
بازدید: 2,073 views |
بدون دیدگاه


ورامين- رامین نیوز- اشاره: چندي پيش در يكي از قنات هاي روستاي حسين آباد واقع در ورامين جواني 19 ساله كه براي گرفتن كبوتر به داخل قنات رفته بود، در آب سقوط كرد و در اثر خفگي جان خود را از دست داد.
به گزارش خبرنگار رامین نیوز- پس از اطلاع مسئولين گروه هاي امدادي به سرعت به محل اعزام شدند اما به علت شرايط خاص اين قنات و كمبود امكانات لازم پس از چند روز تلاش موفق به كشف جنازه نشدند كه اين موضوع توجه بخشي از رسانه هاي كشور را نيز به خود جلب كرد. پس از گذشت حدود 8 روز آتش نشاني ورامين يك تيم غواصي را براي اجراي اين عمليات به محل حادثه آورد تا نتيجه اي حاصل شود. از اين رو در گفتگوي با رضا سليمان پور يكي از غواصان شرح ماجرا را جويا شديم كه نظر خوانندگان را به آن جلب مي نماييم.
*در رابطه با فعاليتي كه براي بيرون كشيدن جنازه از قنات روستاي حسين آباد داشته ايد توضيح دهيد.
حدود شش روز از تلاش هاي تيم هاي امدادي و آتش نشاني براي بيرون كشيدن اين جنازه مي گذشت و با چند تيم غواصي هم براي انجام عمليات مذاكره شده بود كه نپذيرفته بودند.
اين قنات به صورت 2 طبقه بود و در اين شرايط درصد خطر بسيار بالا بود و هيچ تضميني براي موفقيت و اينكه مشكلي در اجراي آن پيش نيايد وجود نداشت. اين جوان 19 ساله كه با دوستان خود براي گرفتن كبوتر به داخل قنات رفته بود، گذشته هم سسابقه اين كار را داشته و بارها اين كار را انجام داده است. ولي اين بار بدون اطلاع از اين كه در قنات آب وجود دارد به داخل آن رفته ولي در هنگام پايين رفتن كنترل خود را از دست داده و به پايين پرت شده بود و داخل آب افتاده است. در اين هنگام دوستان وي طنابي را داخل مي اندازند كه خود را بيرون بكشد كه متأسفانه اين بار نيز در زمان بالا آمدن طناب از دست او خارج مي شود و به داخل سقوط مي كند كه در هنگام سقوط كمر و دست او دچار شكستگي مي شود. در اين شرايط خودش اعلام
مي كند كه من از داخل قنات به قنات كناري خواهم آمد و از دوستانش مي خواهد كه به آنجا بيايند ولي اين قنات به صورت روسو و زيرسو بوده كه اين جوان اشتباها از زيرسوي اين قنات مي رود كه همان جا گير كرده و جان خود را از دست مي دهد.
*در مورد همكاري ارگان ها براي اجراي عمليات توضيح دهيد.
در اجراي اين عمليات ارگان هاي كمتري از ما حمايت كردند و حتي به ما گفته شد كه مسئوليت جان شما با خودتان است و براي اين موضوع از ما امضا هم گرفتند ولي ما با توجه به اينكه شغلي اصلي مان كارهايي درياي، نجات غريق و آموزش شنا و غواصي است اين كارا را انجام داديم. بيشترين كمك را آتش نشاني و هلال احمر به ما دادند.
در اجراي عمليات معاون عمراني فرماندار ورامين بسيار پيگير بود و جهت تهيه امكانات بسيار تلاش كرد. از ابتداي كار براي قرارداد از طرف شهرداري ورامين مبلغ 390 ميليون تومان براي انجام كار مقرر شد تا پرداخت شود كه تا الان مبلغ 10 ميليون از آن پرداخت شده است.
از لحاظ حرفه اي چه مواردي را براي انجا اين گونه عملياتها لازم به ذكر مي دانيد؟
متأسفانه امكانات لازم براي انجام اين نوع عمليات ها در آتش نشاني هاي ورامين و شهرستان هاي اطراف وجود ندارد.
از سوي مسئولين قول هايي هم به شما داده شد؟
بله، به ما وعده استخدام در آتش نشاني داده شد و در حال حاضر هم در حال آموزش آتش نشاني هستيم.
*چه صحبتي با مسئولين داريد؟
مسئولين بايستي براي جلوگيري از وقوع اين نوع حوادث فكري بيانديشند و براي پوشش اين قنات ها برنامه اي را در نظر بگيرند.
* سخن پاياني شما؟
جادارد از همكارانم آقايان اسماعيل زبرجدي و جليل فتحي كه در انجام اين عمليات كمك بسياري كردند كمال تشكر را داشته باشم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *