دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

سیاست‌های تثبیت ماسه‌های روان در کشور براساس اصول علمی اجرا می‌شود

انتشار: سه‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۹ / ساعت ۱۷:۵۴:۵۲ |
کد خبر: 54066 |
بازدید: 8 views |
بدون دیدگاه


بیرجند – ابتکارآنلاین: مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: این اداره کل، سیاست‌های تثبیت ماسه‌های روان و کنترل گرد و غبار را براساس اصول علمی در دست اجرا دارد که از جمله آنها اقدامات بیولوژیکی، درخت کاری و احیای پوشش گیاهی است.

وحید جعفریان که به شهرستان طبس سفر کرده است، روز سه‌شنبه در نشست بیابان‌زدایی که در محل سالن جلسات معاونت استانداری و فرمانداری ویژه طبس برگزار شد، افزود: موضوع تثبیت شن‌های روان دارای سابقه ۶۰ ساله در کشور و حتی در کشورهای همسایه است که این تجارب مرجعی برای ایده‌های اثرگذارتر شده است.

وی گفت: در این راستا با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست، تمامی ملاحظات لازم از قبیل میزان خسارت‌زا و بحرانی بودن هر کانون و وضعیت پوشش گیاهی هر منطقه در نظر گرفته می‌شود تا اقدامات به صورت متوازن و مؤثرتر انجام شده و از چالش‌های احتمالی پیشگیری شود.

 مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری تصریح کرد: تلاش ما بیابان‌زدایی در گستره‌ وسیع‌تر از کشور است.

وی افزود: جایگاه خراسان جنوبی و شهرستان طبس در رابطه با بیابان‌زدایی، جایگاهی ویژه در کشور است که این موضوع در تامین منابع و اقدامات اجرایی لحاظ می‌شود تا بتوانیم سهم خودمان را برای رونق اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و در نهایت آبادانی این منطقه ایفا کنیم.

جعفریان گفت: براساس مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از ابتدای سال جاری بر اثر ماسه‌های روان بیش از سه هزار میلیارد تومان خسارت به منابع زیستی انسانی، خطوط ارتباطی و مواصلاتی، اراضی کشاورزی و تاسیسات کشور وارد شده است.

وی ادامه داد: این خسارت‌ها نه تنها جنبه امنیتی دارد بلکه در لایه‌های دیگر می‌تواند موجب عواقبی همچون مهاجرت و حاشیه‌نشینی در شهرها شود.

خراسان جنوبی ۱۱ شهرستان دارد و مرکز شهرستان کویری طبس در ۲۷۰ کیلومتری غرب بیرجند است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *