دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹

بی توجهی به اشیاء موزه مردم شناسی پاکدشت

انتشار: یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ / ساعت ۱۸:۱۳:۰۲ |
کد خبر: 54228 |
بازدید: 4 views |
بدون دیدگاه


پاکدشت – ابتکارآنلاین: به دلیل نامناسب بودن شرایط نگهداری آثار ارزشمند تاریخی در تنها موزه شرق استان تهران، بسیاری از این اشیای ارزشمند سال هاست در این موزه شخصی خاک می‌خورند.

به گزارش خبرنگار ما – به گفته مؤسس این موزه بیش از سی سال تلاش من در جمع آوری آثار فرهنگی و تاریخی از نقاط مختلف باعث شده امروز این مجموعه شکل بگیرد.

قنبرعلی کرمانی افزود: هم اکنون بیش از ۲ هزار قلم اشیای مختلف از پیش از تاریخ تا دوره اسلامی به صورت سیر تکاملی در این مجموعه جمع آوری شده است.

وی گفت: انواع چراغ‌های روشنایی، ترازو‌ های مختلف و لوازم توزین، سیر تکامل چرخ خرمن کوبی، ادوات مختلف کشاورزی، اسناد و کتب خطی، لوح‌های سنگی و سکه‌های متعلق به حکومت‌های مختلف تنها بخشی از آثار با ارزش این مجموعه است.

وی افزود: مردم فرهیخته و فرهنگ دوست شهر من بسیاری از این آثار ارزشمند و یادگار‌ های تاریخی را به این موزه اهدا کرده اند.

این استاد دانشگاه در پایان گفت: اگر مکان مناسبی در شهر برای این موزه اختصاص داده شود، من تمام این آثار را وقف می‌کنم تا همه مردم بتوانند به عنوان جاذبه گردشگری شهر از آن بازدید کنند.

معاون میراث فرهنگی استان تهران نیز در مصاحبه با خبرنگار ما گفت: موزه آقای کرمانی یکی از کاملترین مجموعه‌های مردم شناسی استان تهران محسوب می‌شود از این نظر که تنوع اشیاء موجود در آن بسیارقابل توجه است.

مرتضی ادیب زاده افزود: این موزه در سال ۹۴ مجوز مجموعه داری دریافت کرده و ما آمادگی داریم تا در صورت ارائه طرح محتوی از سوی ایشان و در نظر گرفتن مکان مناسب در شهر موضوعات مرتبط با این موزه را تسریع کنیم.

وی گفت: با توجه به اینکه ما در شهرستان پاکدشت موزه‌ای نداریم این موضوع مورد توجه ویژه وزارت خانه هم قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در خصوص مالکیت موزه‌ها ما ورود پیدا نمی‌کنیم بلکه محتوی موزه برای ما اهمیت دارد و مالکیت یک موزه در شهرستان می‌تواند خصوصی یا دولتی در اختیار این موزه قرار بگیرد و مهم این است که یک موزه به وظایف خود در حوزه فرهنگی عمل کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *