چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹

سرما و یخبندان ۴۰ میلیارد ریال به گلخانه‌های یزد خسارت وارد کرد

انتشار: یکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ / ساعت ۱۸:۱۹:۵۹ |
کد خبر: 54251 |
بازدید: 7 views |
بدون دیدگاه


یزد – ابتکارآنلاین: مدیر باغبانی جهادکشاورزی استان یزد گفت: افزایش برودت دما در روزهای اخیر و وقوع یخبندان در برخی شهرستان‌ها، حدود ۴۰ میلیارد ریال به گلخانه‌های استان خسارت وارد کرد.

اکبر شیخ علیشاهی افزود: طبق برآوردهای صورت گرفته در شهرستان‌های استان تاکنون ۱۶ مورد خسارت به گلخانه‌های شهرستان‌های یزد، مهریز، اشکذر و خاتم وارد شده است.

وی اظهار داشت: با توجه به این که بیشترین سطح زیرکشت گلخانه‌های یزد در این فصل را خیارسبز شامل می‌شود، لذا بیشترین آسیب به این محصول وارد شده اما محصولات دیگر مانند گوجه فرنگی، بادمجان و فلفل نیز دچار آسیب شده‌ است.

مدیر امور باغبانی جهادکشاورزی استان گفت: استان یزد دارای حدود یک هزار و ۹۲۰ هکتار گلخانه با سه هزار و ۴۰۰ بهره‌بردار است که بیشترین سطح زیرکشت این گلخانه‌ها مربوط به کشت خیار سبز است.

عمده درآمد کشاورزان استان مربوط به بخش باغبانی استان است و ۷۱ درصد اراضی قابل کشت استان را  عمدتا باغ های پسته، انار و زردآلو ، زعفران، گیاهان دارویی و دیگر محصولات باغی تشکیل می دهد.

از ۱۱۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت یزد  ۳۳ هزار و ۱۵۱ هکتار ( ۲۹ درصد) زارعی و ۸۱ هزار و ۱۶۴ هکتار ( ۷۱درصد) به کشت محصولات باغی اختصاص دارد.

مجموع اراضی قابل کشت استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به دلیل تداوم خشکسالی و تغییر الگوی کشت و کشت گیاهان کم آبخواه هم اکنون ۱۱۴ هزار هکتار آن زیرکشت قرار دارد.

تعداد بهره‌برداران بخش کشاورزی یزد حدود ۷۰ هزار نفر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *