دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹

۸تپه تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید

انتشار: چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ / ساعت ۱۸:۲۵:۱۷ |
کد خبر: 54327 |
بازدید: 6 views |
بدون دیدگاه


شهرکرد- ابتکارآنلاین: رییس گروه حفظ و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری از ثبت هشت تپه باستانی این استان در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

وحید جولایی افزود: بر اساس مصوبه شورای ملی ثبت آثار تاریخی فرهنگی غیرمنقول کشور، تپه‌های جاخرمن، دیز دشت، چغات‌ترابی، چغات‌هوشنگی، قزقلعه‌سی، نره‌خونیک و محوطه چغات‌کولی در چهارمحال و بختیاری واجد ثبت ملی شناخته شدند.

وی با بیان اینکه قطار تپه، یکی دیگر از تپه‌های تاریخی استان نیز واجد ارزش ‌تاریخی فرهنگی اعلام‌شده است، تصریح کرد: تپه‌های ثبت‌شده در فهرست آثار ملی کشور متعلق به دوران پیش‌ از تاریخ، عصر آهن، اشکانی، ساسانی و دوره اسلامی است.

جولایی یادآور شد: مطالعات باستان‌شناختی محدوده جغرافیایی چهارمحال و بختیاری منجر به کشف تپه‌ها و محوطه‌های متعددی از ادوار مختلف فرهنگی شده است که در این میان، تعداد آثار شناسایی‌شده دوره پیش‌ از تاریخ قابل‌توجه است.

رییس گروه حفظ و احیای بناها و محوطه‌های تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی چهارمحال و بختیاری افزود: این آثار حاوی اطلاعات ارزشمندی از فرهنگ و تمدن بشری در منطقه جغرافیایی استان هستند که استقرار و پیشینه سکونت در استان را نشان می‌دهد و ثبت آن‌ها در فهرست ملی سبب حمایت‌های قانونی و حفاظتی اثر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، ثبت آثار تاریخی و فرهنگی غیرمنقول در فهرست آثار ملی و آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی و دیگر فهرست‌های ذی‌ربط بر اساس “نظام‌نامه اجرایی ثبت آثار ملی” از سال ۱۳۱۱ آغاز شده است و بر مبانی دستورالعمل‌های اجرایی ثبت آثار ملی و تعیین آثار واجد ارزش فرهنگی و تاریخی انجام می‌شود.

با ثبت هشت تپه تاریخی چهارمحال و بختیاری در فهرست آثار ملی کشور مجموع آثار غیرمنقول ثبت شده از این استان به ۶۶۳ اثر افزایش یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *