امروز پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۳
رونق دوباره تکیه هنرمندان؛

تجلی ارادت هنرمندان گلستان به امام حسین(ع)/استرآباد مهد تشیع است

گرگان- ابتکارآنلاین: مراسم عزاداری دهه اول محرم در تکیه هنرمندان گلستان واقع در خانه تاریخی کبیر برپا بوده و هنرمندان استان با حضور در این آیین به شعرخوانی و نوحه سرایی می پردازند.
کد خبر: 1390
زمان انتشار: ۱۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۰ قبل از ظهر -
257 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از مهر- تکیه هنرمندان گلستان واقع در خانه تاریخی کبیر گرگان این شب‌ها حال و هوای دیگری دارد، نوای شعرخوانی و حسین حسین از این تکیه در محله دوشنبه‌ا به گوش می‌رسد.

 

به مدت ۱۰ شب این تکیه محله عزاداری هنرمندان گلستانی و سایر مردم بوده و آنها در رثای سید و سالار شهیدان اشک می‌ریزند.

 

این برنامه معنوی با همکاری حوزه هنری و صدا و سیمای مرکز استان در حال اجرا بوده و از رادیو گلستان پخش می‌شود.

 

در این ایام، هنرمندان به قرائت شعر، سرود و موسیقی آئینی، قصه گویی و خاطره گویی، تعزیه، پرده خوانی، نقالی و نمایش آئینی و رادیویی می‌پردازند.

 

برگزاری برنامه‌ها این شب‌ها به اوج خود رسیده و هنرمندان مختلفی از سرتاسر استان در این تکیه حضور می‌یابند و به شعرخوانی، نوحه سرایی و عزاداری می‌پردازند.

 

گلستان مهد تشیع

 

رئیس اسبق حوزه هنری گلستان در شامگاه هشتم محرم در این آئین اظهار کرد: گلستان مهد تشیع و منطقه استرآباد پایگاه شیعیان بوده است و نامیدن دارالمومنین برای این شهر به جا و شایسته است.

 

محمدرضا خاکپور افزود: هنرمندان باید نقش خود را در عزاداری امام حسین (ع) و محرم و بیان فضائل آن ادا کنند.

 

وی بیان کرد: بررسی نمایش نامه‌ها نشان می‌دهد که ۳۶ وضعیت نمایشی در دنیا وجود داشته که همه آنها در واقعه عاشورا اتفاق افتاده است.

 

خاکپور توضیح داد: تمام نمایش نامه‌ها از قرن ۱۶ و ۱۷ تاکنون بررسی شده و به ۳۶ وضعیت نمایشی رسیده‌اند که بیش از ۱۷ وضعیت در متن واقعه عاشورا اتفاق افتاده و سایر وضعیت‌ها در زمینه‌ها و نتایج و پیامدهای این واقعه قابل بررسی است.

 

رئیس اسبق حوزه هنری گلستان با بیان اینکه ادبیات نمایشی اساسی دارم داشته و بر اساس داستان است، عنوان کرد: امام حسین (ع) سوژه جذاب و جهانشمول بوده و می‌توانیم از زوایای مختلف این شخصیت را بررسی کنیم.

 

گفتنی است تکیه هنرمندان در خانه تاریخی کبیر از روز (یکشنبه ۹ مرداد) تا روز (دوشنبه ۱۷ مرداد) هر شب ساعت ۲۱ با اجری برنامه میزبان هنرمندان و عاشقان اباعبدالله الحسین (ع) است و حضور عموم مردم در این تکیه آزاد بوده و علاقمندان می‌توانند در این مراسم شرکت کنند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *