امروز شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳

علت فوت مادر و دختر در پی مصرف گیاهان دارویی در چهارمحال و بختیاری چه بود؟

چهارمحال و بختیاری – ابتکارآنلاین: مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری گفت: متاسفانه نمونه‌برداری انجام شده از اجساد مادر و دختر با هیچ کدام از نمونه‌های موجود در دستگاه سم‌شناسی مطابقت نداشت، علت فوت این مادر و دختر نارسایی کبدی و ریوی مطرح کردیم، ماده‌ای در این گیاهان ناشناخته موجب از بین رفتن کبد و کلیه شده بود.
کد خبر: 2725
زمان انتشار: ۲۰ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸ بعد از ظهر -
206 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایسنا- در ابتدای سال‌جاری یک مادر و دختر در چهارمحال و بختیاری با علائم مشکوک به مسمومیت و به‌علت مصرف گیاه خوراکی به یکی از مراکز درمانی استان مراجعه کردند که متاسفانه این بانوی هم‌استانی باوجود اقدامات درمانی انجام شده جان خود را از دست داد، پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری علت اصلی فوت این بانوی هم‌استانی را به اعلام نتایج سم‌شناسی موکول کرد، بر آن شدیم تا علت مرگ این بانو را جویا شویم.

 

حمیدرضا نظیفی- مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به اینکه در تاریخ نهم فروردین‌ماه سال‌جاری یک مادر و دختر با علائم گوارشی اسهال، استفراغ و مسمومیت غذایی به بیمارستان مراجعه کرده‌اند، اظهار کرد: در صحبت‌های اولیه و شرح حال این بیماران مصرف گیاه کوهی عنوان شده است، به سرعت در مرکز درمانی اقدامات درمانی رایج برای این دو بیمار انجام شد، اما این مادر و دختر بر اثر نارسایی کبدی و ریوی جان خود را از دست دادند.

 

وی افزود: بلافاصله برای تعیین علت مرگ این مادر و دختر هم‌استانی، کالبدشکافی اجساد در دستور پزشکی قانونی قرار گرفت که در کالبد شکافی اولیه شاهد تغییرات اساسی در کبد، ریه و کلیه بودیم و نمونه‌برداری برای انجام آزمایشات سم‌شناسی انجام شد.

 

نظیفی با اشاره به اینکه دستگاه‌های سم‌شناسی موجود در پزشکی قانونی مجهز به یک کتابخانه برای ذخیره اطلاعات از انواع سموم شناخته شده هستند، توضیح داد: پس از انجام نمونه‌برداری این نمونه‌ها با اطلاعات موجود در حافظه دستگاه مطابقت داده می‌شوند و نوع سم را مشخص می‌کند.

 

مدیرکل پزشکی قانونی چهارمحال و بختیاری افزود: متاسفانه نمونه‌برداری انجام شده از اجساد این مادر و دختر با هیچ کدام از نمونه‌های موجود در دستگاه سم‌شناسی مطابقت نداشت، علت فوت این مادر و دختر نارسایی کبدی و ریوی مطرح کردیم، ماده‌ای در این گیاهان ناشناخته موجب از بین رفتن کبد، کلیه شده بود.

 

وی عنوان کرد: مصرف موادغذایی در چارچوب اختیارات سازمان غذا و دارو است، این ماده گیاهی را نتوانستیم تشخیص دهیم.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *