امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

انتقاد حجت‌الاسلام رفیعی از قضاوت‌های ناآگاهانه

قم - ابتکارآنلاین: استاد حوزه علمیه گفت: وقتی طلبه جوان آمر به معروف را به شهادت می‌رسانند و در حوادثی مثل بمب گذاری در افغانستان و غیره هزاران نفر به شهادت می‌رسند عده‌ای ساکت هستند اما در حوادثی که هنوز اصل ماجرا مشخص نیست تمام نظام را به انتقاد می‌گیرند.
کد خبر: 2904
زمان انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۵:۰۱ بعد از ظهر -
132 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – حجت الاسلام والمسلمین رفیعی در سخنرانی شامگاه ۲۶ شهریور ماه در شبستان امام خمینی(ره) حرم حضرت معصومه (س) عنوان کرد: قرآن کریم درآیات آخر سوره فرقان از آیه ۶۴ تا پایان این سوره دوازده ویژگی برای انسان‌های کامل بیان نموده است و اگر این دوازده ویژگی در کسی باشد از نظر قرآن «عبادالرحمن» است.

 

وی با بیان اینکه عنوان انسان قرآنی و یک انسان مطلوب و نمونه بدون داشتن این ویژگی‌ها حاصل نمی‌شود، تاکید کرد: اولین ویژگی انسان‌های نمونه بر اساس فرموده خداوند، این است که تکبر ندارند و دارای تواضع هستند چون ریشه همه بدبختی‌ها کبر است.

 

سخنران حرم حضرت معصومه (س) اضافه کرد: انسان‌های متواضع زمانی که در روی زمین راه می‌روند با تواضع حرکت می‌کنند و سبک زندگی آن‌ها همواره با فروتنی است.

 

رفیعی تاکید کرد: از نشانه‌های انسان‌های متکبر این است که دعوت فقرا را نمی‌پذیرند، از همگان انتظار سلام دارند، حرف حق را قبول نمی‌کنند، از دیگران خود را بالاتر می‌بینند و با نگاه تحقیرآمیز به دیگران نگاه می‌کنند.

 

وی بیان کرد: در تاریخ خلقت عالم هستی کسی به قدرت حضرت سلیمان نداریم، اما با تمام این قدرت بر سر سفره فقرا حاضر می‌شد و با فقرا طعام میل می‌کرد.

 

وی با اشاره به اینکه مسئولین نظام باید تواضع و فروتنی را در سیره خود همواره عملی سازند، اظهار کرد: داشتن تکبر باعث می‌شود صفات رذیله دیگر همانند حسادت و…. در درون انسان رشد کند.

 

رفیعی تاکید کرد: دومین ویژگی بندگان نمونه قرآنی، این است که اگر در جامعه با انسان‌های نادان و جاهل برخورد می‌کنند با سلامت از کنار آن‌ها رد می‌شوند و با آن‌ها جدل نمی‌کنند.

 

کارشناس مذهبی آستان مقدس حضرت معصومه (س) ادامه داد: جهالت به معنای بی‌سوادی نیست بلکه به معنای ناآگاهی است و چه بسا شخص جاهل متخصص هم باشد به همین خاطر عده‌ای از طریق شایعات فضای مجازی حرف‌هایی می‌زنند که نشانه جهالت است.

 

وی تاکید کرد: وقتی طلبه جوان آمر به معروف را به شهادت می‌رسانند و در حوادثی مثل بمب‌گذاری در افغانستان و غیره هزاران نفر به شهادت می‌رسند عده‌ای ساکت هستند اما در حوادثی که هنوز اصل ماجرا مشخص نیست تمام نظام را به انتقاد می‌گیرند.

 

سخنران حرم حضرت معصومه (س) بیان کرد: امام سجاد (ع) در روایتی می‌فرمایند با هرکسی مصاحبت و مجالست نکنید، هر کلامی را گوش ندهید و هر کلامی را قبول نکنید.

 

وی یادآور شد: دریافت اخبار و شایعات از شبکه‌های ضدانقلاب و ماهواره‌ای کاری جاهلانه است چرا که آلان منافقین شده‌اند مدافع حقوق جان انسان‌های ایرانی در حالیکه خودشان حدود ۱۷ هزار نفر از مردم همین سرزمین را ترور کرده‌اند.

(منبع: ایسنا)

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *