امروز جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳
وزیر نیرو :

تأمین آب شهرهای دچار تنش آبی اولویت وزارت نیرو است

شیراز – ابتکارآنلاین: وزیر نیرو روز دوشنبه طی ارتباطی برخط با کمیته بحران شرکت آبفا استان فارس ، بر تسریع در اقدامات پیشگیرانه در شهرها و روستاهایی که احتمال کاهش منابع آب شرب وجود دارد تأکید کرد و تأمین آب شرب این مناطق را اولویت وزارت نیرو در استان فارس دانست.
کد خبر: 4954
زمان انتشار: ۲۳ آبان ۱۴۰۱ - ۱۷:۴۶ بعد از ظهر -
92 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – در ادامه  ارتباط های هفتگی وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مهندسی آبفا کشور با شرکت های آب و فاضلاب استان های سراسر کشور به منظور اطلاع از آخرین اقدامات پیشگیرانه در شهرهای مواجه با تنش آبی، علی اکبر محرابیان وزیر نیرو روز دوشنبه در ارتباط تصویری با مدیر عامل و اعضای کمیته  بحران شرکت آبفا استان فارس، ضمن بررسی آخرین اقدامات پیشگیرانه ی این شرکت در خصوص مقابله با بحران کم آبی در شهرهایی که احتمال بروز تنش آبی در آنها وجود دارد، اولویت وزارت نیرو را اقدام بهنگام و تأمین آب شرب این شهرها عنوان نمود و خواستار ارائه گزارش هفتگی از انجام فعالیت ها در مناطق مذکور شد.

 

در این ارتباط تصویری که با حضور وزیر نیرو و مدیر عامل شرکت مهندسی آبفا کشور برقرار گردید،  علی جان صادق پور مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس ضمن ارائه  گزارشی جامع از روند انجام عملیات مقابله با بحران کم آبی در شهرها و روستاهای مورد نظر، مدیر عامل و کمیته  بحران شرکت آبفا استان فارس را به صورت روزمره و با حضور میدانی پیگیر اجرای عملیات پیشگیری از بحران و پروژه های جدید تأمین آب در این مناطق عنوان کرد.

 

مدیر عامل شرکت آبفا فارس ضمن تشریح اقدامات این شرکت در ۵ شهر استان، از تسریع در عملیات اجرایی پروژه های تأمین آب در این شهرها ، همسو با دستور ویژه  وزیر نیرو به شرکت های آب و آبفا مبنی بر سرعت بخشیدن به پروژه های پیشگیرانه به منظور آبرسانی به شهر ها و روستاهای جنوبی، خبر داد.

 

صادق پور مدیر عامل شرکت آبفا فارس  اقدامات پیشگیرانه به منظور مقابله با کم آبی در شهرستانهای داراب، فسا ، زرین دشت، فیروزآباد و کازرون ، را تشریح کرد و  با اشاره به تأکید مقام عالی وزارت نیرو مبنی بر سرعت بخشیدن به پروژه های پیشگیرانه به منظور تأمین آب شرب شهرها و روستاهای جنوبی که احتمال می رود در اثر کاهش بارندگی ها منابع آبی آنها دچار کم آبی گردد، اقدامات ویژه  شرکت آبفا فارس در این شهرها را برشمرد و اظهار داشت: کمیته بحران شرکت آبفا استان فارس که پائیز پرکاری را سپری می کند، همسو با تأکیدات وزیر نیرو و در راستای رسالت ذاتی شرکت آبفا فارس مبنی بر تهیه و توزیع آب شرب سالم و بهداشتی برای مردم این استان، به صورت روزانه پیگیر اقدامات پیشگیرانه به منظور مقابله با تنش آبی ناشی از خارج شدن منابع اصلی تأمین آب شرب در این شهرستان ها می باشد.

 

وی بیان داشت:  در شهر فسا ۲ حلقه چاه در دستور کار حفر ، تجهیز، برق رسانی و اجرای خط انتقال قرار دارد که در همین راستا یک دستگاه حفاری مستقر شده است و پیمانکار حفار چاه دوم نیز مشخص و مراحل تسطیح زمین آغاز و در انتظار استقرار دستگاه می باشد.  تجهیز ، برق رسانی و اجرای خط انتقال ۳ حلقه چاه حفر شده در منطقه  شیدانک که تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. در همین خصوص اجرای ۲ کیلومتر خط انتقال طراحی شده نیز  با پیشرفت فیزیکی ۴۰ درصد در حال انجام است.

 

به گفته این مسوول : در شهر داراب ۶ حلقه چاه جدید در دستور کار حفر قرار دارد که در همین راستا  چاه شماره ۲۲ در حال حفاری تا عمق ۱۵۰ متر حفاری شده و در حال اجراست. چاه شماره ی ۱۲ تا عمق ۱۵ متری حفر شده است و در خصوص دو حلقه چاه نیز محل حفر تسطیح و دستگاه حفاری مستقر شده است. همچنین دو حلقه چاه برای افزایش دبی در دستور کف شکنی قرار دارد. ۹ حلقه چاه موجود نیز نیازمند به مهندسی مجدد، تجهیز ، برق رسانی و اجرای خط انتقال می باشد که در طی نمودن مراحل انجام است.

 

صادق پور  افزود: در شهر حاجی آباد شهرستان زرین دشت نیز یک حلقه چاه در دستور کار حفر، تجهیز، برق رسانی و اجرای خط انتقال آب می باشد. در همین خصوص محل حفر تسطیح و دستگاه حفاری بزودی مستقر می گردد. مهندسی مجدد و خرید تجهیزات و تجهیز ۶ حلقه چاه در حال انجام و تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز جهت خرید ملزومات مشخص شده است که ۳حلقه از آن تجهیز و در مدار بهره برداری قرار گرفته است.

 

مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس فعالیت های صورت گرفته در شهر کازرون را نیز چنین بیان کرد: در شهر کازرون یک چاه در دستور کار حفر، تجهیز، برق رسانی و اجرای خط انتقال آب قرار دارد در همین خصوص شرکت حفار مشخص شده و پس از تسطیح دستگاه حفاری بزودی مستقر می گردد. انجام مطالعات و خرید تجهیزات و بهسازی چشمه ساسان و تجهیز سیستم پمپاژ این چشمه و خط انتقال آب آن به پایان رسیده است و با دبی ۷۰ لیتر بر ثانیه در مدار بهر برداری قرار گرفته است. همچنین مطالعات و مهندسی مجدد ۴ حلقه چاه انجام و تجهیزات مورد نیاز تعیین شده  و دردست اقدام می باشد.

 

وی در خصوص اقدامات در حال انجام در شهر فیروزآباد  هم گفت:  تجهیز ، برق رسانی و اجرای خط انتقال آب ۴ حلقه چاه حفر شده قبلی در سطح شهر در حال انجام است. طرح برق رسانی به دو حلقه چاه تهیه و در حال طی نمودن مراحل اداری می باشد  که در همین راستا درخواست خرید تجهیزات صادر شده و در مرحله خرید می باشد

 

وی افزود: در حوزه  مدیریت مصرف نیز در این شهرها اقدامات مختلفی از جمله نشت یابی و رفع نشت، تعویض کنتورهای خراب و فرسوده و همچنین برنامه های متنوع فرهنگی مدیریت مصرف نیز در دستور کار می باشد.

 

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب فارس در باره علل پدید آمدن تنش آبی در استان فارس به ویژه ۵ شهرستان مذکور ، بیان داشت: پدیده خشکسالی متوالی در سالیان اخیر و کمبود آب ناشی از عدم بارش به موقع باران و همچنین برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی و مصارف غیر معمول در کاربری های مختلف در سطح استان فارس، مناطق مختلفی که از منابع سطحی سد و چشمه بهره مند می شدند را دچار تنش و کمبود آب نموده است . در همین راستا شهرستان های داراب ، فسا و زرین دشت که از سد رودبال، شهرستان فیروز آباد که از سد تنگاب و شهرستان کازرون که از چشمه ی ساسان تأمین آب می گردیدند نیز در همین ردیف قرار دارند و دچار تنش آبی شدید شده اند.

 

دکتر صادق پور در تشریح تفصیلی اقدامات پیشگیرانه  شرکت آبفا فارس در شهرستان های مذکور نیز بیان داشت: کمبود آب پشت سد رودبال، تامین آب شهر و برخی روستاهای سه شهرستان داراب، زرین دشت و فسا که بخشی از آب آنها از این سد تامین می گردید را با تهدید جدی مواجه کرده است.  از سوی دیگر خشکسالی باعث کم شدن خروجی آب چشمه ساسان در شهرستان کازرون به میزان ۹۰ درصد گردیده است که تامین آب شهر کازرون و ۵۰ روستای این شهرستان به صورت جدی در حال پیگیری است و گام های خوبی در این خصوص برداشته ایم.  وی افزود: دیر شدن بارش باران در فصل پائیز همچنین باعث کم شدن سطح آب چاههای آب شهر فیروزآباد و برخی از روستاهای این شهرستان که از سد تنگاب تغذیه می گردیدند شده است  که اقدامات پیشگیرانه به سرعت در حال انجام است و جای نگرانی نیست.

 

مدیر عامل شرکت آبفا فارس  با اظهار خشنودی از بارندگی روزهای اخیر ، این میزان بارندگی را ناکافی دانست و گفت: اقدامات ما در جای جای استان به ویژه شهرستان هایی که در آنها احتمال تنش آبی وجود دارد به سرعت در حال انجام است اما امیدواریم با تداوم بارندگی ها و تغذیه  سد ها، چشمه ها و سایر منابع آب و همچنین مدیریت مصرف آب و صرفه جویی مضاعف مردم فهیم استان در مصرف آب، خدمات مطلوب آبرسانی به مردم شریف فارس به صورت مستمر ادامه یابد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *