امروز سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳
فرماندار شاهرود:

وضعیت مراتع در زیستکره توران شاهرود بحرانی است

شاهرود- ابتکارآنلاین: فرماندار شاهرود وضعیت مراتع خارتوران را بسیار بحرانی توصیف کرد و گفت: صیانت از منابع طبیعی و محیط زیست زیستکره بین‌المللی توران بیارجمند نیازمند اعتبارات ویژه است.
کد خبر: 7891
زمان انتشار: ۱۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۸ بعد از ظهر -
56 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از مهر- ابوطالب جلالی ظهر سه شنبه در مراسم جشن درختکاری و کاشت نهال با حضور رؤسای دستگاه‌های اجرایی به میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهرود ضمن بیان اینکه خشکسالی و کمبود منابع آبی امروز حاصل بی دقتی در نگه داری و حفاظت از حوزه منابع طبیعی است، ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب روز گذشته در مراسم غرس نهال به موضوع صیانت از ظرفیت‌های الهی و مقوله آبخیزداری تاکید فراوان کردند.

وی ضمن بیان اینکه در پروژه‌های مربوط به منابع طبیعی باید حفاظت، حراست و مدیریت لازم صورت گیرد، افزود: عدم کنترل آب‌های سطحی یکی علت‌های مختلف است که باعث بروز خسارات ناشی از سیلاب می‌شود.

فرماندار شاهرود ضمن بیان اینکه طی سال‌های ۹۶ و ۹۷ بهترین منابع مالی به حوزه آبخیزداری تعلق گرفته است، ابراز داشت: امیدواریم به واسطه داشتن این منابع و تأکیدات رهبر معظم انقلاب، طی سال‌های آتی کمتر دغدغه کنترل روان آب و آب‌های سطحی را داشته باشیم.

جلالی ضمن بیان اینکه اگر خواهان انجام اقدامات بهتر در حفظ منابع طبیعی هستیم مشارکت همه دستگاه‌ها لازم و ضروری است، تصریح کرد: در صورت همکاری دستگاه‌ها با تشکل‌های مردم نهاد می‌توانیم شاهد توسعه منابع طبیعی باشیم.

وی ضمن بیان اینکه در صیانت از این ظرفیت خدادادی در رتبه چهار یا پنجم هستیم، افزود: شهرستان شاهرود در حوزه جنگل و مراتع تفاوت‌هایی در جنگل و بیابان دارد برای صیانت از این ظرفیت ویژه نیازمند حمایت ویژه و برخورداری از منابع ملی هستیم.

فرماندار شاهرود با بیان اینکه مراتع بخش مهمی از اقتصاد مردم ناحیه بیابانی را پوشش می‌دهد، اضافه کرد: در برخی مناطق خارتوران بی ارجمند باید برای برخورداری از منابع در کنترل منابع آبی و صیانت از مراتع ورود جدی‌تر داشته باشیم چرا که مراتع این حوزه به دلیل چرای مفرط دچار بحران شده است.

 

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *