امروز یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲

هزاران پرنده مهاجر از تالاب بندعلیخان ورامین به موطن خود بازگشتند

ورامین – ابتکارآنلاین: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ورامین گفت: با مساعد شدن هوا، هزاران پرنده مهاجر که پس از سه سال برای زمستان‌گذرانی تالاب بندعلیخان را انتخاب کرده بودند، به موطن اصلی خود بازگشتند.
کد خبر: 8336
زمان انتشار: ۷ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۶ بعد از ظهر -
29 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – محمد فریدی اظهار داشت: تالاب فصلی بندعلیخان، یکی از مهمترین عارضه‌های طبیعی استان تهران است که با آغاز فصل بارش در پائیز آبگیری شده و به عنوان سدی مستحکم در برابر کویر، ضمن سیراب کردن اراضی مرتعی، از ورود ریزگردها به سمت مناطق شهری جلوگیری می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: طی سه سال گذشته و با اختصاص نیافتن حقابه تالاب فصلی بندعلیخان از محل رودخانه شور و شیرین، این تالاب عملا آبگیری نشد و نبود آب موجب شد تا تعداد بسیار اندکی از پرندگان مهاجر این منطقه را برای زمستان‌گذرانی انتخاب کنند.

این مسئول اضافه کرد: با پیگیری‌های صورت گرفته از سوی فرمانداری و بسیج عشایر، امسال یکی از کانال‌های قدیمی موسوم به کانال عشایر لایروبی شده و کار آبگیری تالاب بندعلیخان آغاز و بارش‌های پایان فصل موجب شد که پس از ۳ سال، هزاران قطعه پرنده آبزی و کنارآبزی، زمستان را در این تالاب بگذرانند.

فریدی افزود: امسال پنج هزار قطعه مرغابی سر سبز، ۵۰۰ قطعه غاز، ۴۰ قطعه درنا، ۲۰ قطعه حواصیل، ۲ هزار قطعه خوتکا و یکهزار قطعه چنگر زمستان را در تالاب فصلی بندعلیخان گذراندند و با مساعد شدن شرایط آب و هوا، به موطن اصلی خود بازگشتند.

وی موطن اصلی این پرندگان را شمال اروپا و روسیه اعلام کرد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست ورامین یادآور شد: در طول زمان استقرار پرندگان مهاجر در تالاب بندعلیخان و با همکاری شبکه دامپزشکی، وضعیت سلامتی پرندگان مهاجر از نظر ابتلا به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان به طور مستمر بررسی شد که هیچ موردی از ابتلای پرندگان به این بیماری مشاهده نشد.

ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید