امروز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳
فرماندار تیران و کرون خبر داد:

سر ریز شدن آبِ سد خمیران

اصفهان - ابتکارآنلاین: فرماندار تیران و کرون از سر ریز شدن آب سد خمیران از توابع این شهرستان خبر داد و گفت: با توجه به حجم بارش‌های فصل زمستان و بهار در این منطقه آب در رودخانه‌های فصلی جاری شده است.
کد خبر: 8487
زمان انتشار: ۱۴ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۸:۰۰ بعد از ظهر -
89 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایسنا – علی محمدی کیا اظهار کرد: آب‌های چشمه مرغاب و بارندگی‌های بالادست تیران و کرون در پشت سد شهید منتظری روستای خمیران قرار می‌گیرد.

وی افزود: از این منبع آبی برای آبیاری کشاورزی و همچنین تغذیه قنوات و چاه‌های آب چند شهرستان پایین دست استفاده می‌شود.

فرماندار تیران و کرون با بیان اینکه بارش‌های سال زراعی فعلی در ۱۰ سال گذشته بی‌سابقه بود، تصریح کرد: کاهش بارندگی طی سه سال گذشته میزان آب این سد را کاهش و در یک مقطع یک ساله شرایط سختی را کشاورزان سپری کردند.

وی وضع نرمال بارندگی سالانه در این شهرستان را ۲۵۰ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: از ابتدای پاییز تا ۱۳ فروردین‌ماه میزان بارش این شهرستان ۱۴ میلی‌متر بیشتر بوده که البته بیش بینی ادامه نزول رحمت پروردگار در روزهای بهاری را می‌کنیم.

محمدی کیا به ظرفیت ۷ میلیون مترمکعبی سد خاکی روستای خمیران اشاره کرد و گفت: سخاوت آسمان در این سال باعث شد تا حجم آب افزایش و از دهانه سد سرازیر شود.

به گفته وی، در حال حاضر آب در رودخانه فصلی جاری بوده و در صورت مدیریت صحیح این منبع توسط توزیع‌کنندگان آب کشاورزی، امسال نیازی به بازگشایی آب سد نداشته و همین سر ریز پاسخگو خواهد بود.

فرماندار تیران و کرون معتقد است، تحول در وضعیت بارش‌های این منطقه و جریان آب در رودخانه فصلی علاوه بر اینکه به کشاورزی کمک می‌کند در ایجاد جاذبه گردشگری و نشاط شهر نیز اثر دارد.

وی چشمه‌های جوشان آب در این شهرستان را از فرصت‌های ناب گردشگری طبیعی عنوان کرد و یادآور شد: حجم بالایی از هم استانی‌ها و هم‌وطنان از این چشمه‌ها واقع در روستای کرد علیا، مرغاب و احمدرضا برای تفریح استفاده می‌کنند.

محمدی کیا، سد روستای خمیران را عامل اصلی برای ایجاد روستای گردشگری معرفی کرد و ادامه داد: امکان راه‌اندازی ورزش‌های آبی در این منطقه فراهم بود که نیازمند مساعدت مسئولان آب منطقه‌ای است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *