امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

جزئیات مراسم های شب های قدر حرم مطهر امام خمینی(ره) اعلام شد

ری - ابتکارآنلاین: مراسم پرفیض دعا و نیایش در شب های قدر در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) برگزار می شود.
کد خبر: 8637
زمان انتشار: ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۳ بعد از ظهر -
24 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – مراسم شب های قدر طبق سنت همه ساله با حضور عارفانه و عاشقانه مومنان و روزه داران و چهره های سیاسی و مذهبی و اعضای بیت شریف حضرت امام خمینی(ره) و با سخنرانی حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای و آیت الله سید ابراهیم رئیسی در حرم مطهر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد.

برنامه لیالی قدر حرم مطهر امام خمینی (ره) به شرح ذیل است:

مراسم احیاء شب نوزدهم ماه مبارک رمضان، ۲۰ فروردین از ساعت ۲۲:۴۵ با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم آغاز می شود و با قرائت دعای جوشن کبیر با صوت مداح اهل بیت (ع) حاج حمید رمضان پور ادامه می یابد.

سخنرانی شب نوزدهم در حرم بنیانگذار کبیر انقلاب حجت الاسلام محسنی اژه ای رئیس قوه قضائیه، مداحی سید علی محمد سادات رضوی و مراسم احیاء با سخنرانی و دعای حجت الاسلام ادیب یزدی خواهد بود.

مراسم احیای شب بیست و یکم ماه مبارک رمضان و عزاداری حضرت امیرالمؤمنین علی(ع)، ۲۲ فروردین از ساعت ۲۲:۴۵ با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم، قرائت دعای جوشن کبیر با نوای حاج حمید رمضان پور و سخنرانی حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهوری برگزار می شود.

مداحی شب بیست و یکم حاج احمد زمانی و اجرای مراسم احیاء با حجت الاسلام ادیب یزدی است.

مراسم احیاء شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، ۲۴ فروردین از ساعت ۲۲:۴۵ با تلاوت آیات نورانی قرآن کریم و قرائت دعای جوشن کبیر با نوای حاج اسدالله عرب سرخی، مداحی حاج مهدی منصوری و اجرای مراسم احیاء حجت الاسلام ادیب یزدی خواهد بود.

شرکت واحد اتوبوسرانی و مترو تهران در این شب ها خدمت زائران برای حضور در حرم امام و بازگشت خواهد بود.

شب قَدر یا لَیلَهُ القَدر شب نزول قرآن و مقدّر شدن امور یک‌ساله انسان‌هاست. قرآن در سوره‌های قدر و دخان از این شب سخن می‌گوید. براساس آیات قرآن و روایات، ارزش شب قدر بیش از هزار ماه است. این شب بافضیلت‌ترین شبِ سال و شب رحمت الهی و آمرزش گناهان است و در آن، فرشتگان به زمین می‌آیند و بنابر برخی از احادیث شیعه، مقدرات سال آینده بندگان را بر امام عرضه می‌کنند.

زمان دقیق شب قدر، روشن نیست؛ ولی بر اساس بسیاری از روایات، در ماه رمضان واقع شده و به احتمال زیاد یکی از شب‌های ۱۹، ۲۱ یا ۲۳ این ماه است. شیعیان بر شب ۲۳ رمضان و اهل سنت بر شب ۲۷ رمضان تأکید بیشتری دارند.

شیعیان در این شب‌ها با الگوگیری از معصومین (ع)، به شب‌زنده‌داری، خواندن قرآن، دعا و عبادت در این شب می‌پردازند. ضربت خوردن و شهادت امام علی (ع) در این شب‌ها نیز به اهمیت آن نزد شیعیان افزوده و سوگواری برای آن امام با آیین‌های شب قدر همراه شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید