امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

مومنان در شب قدر در جوار شهدا به امید شفاعت نوای الغوث الغوث سردادند

ری – ابتکارآنلاین: خانواده‌های معظم شهدا و مومنان خداجو در گلزار بهشت زهرا (س) تهران و کنار مزار شهدای گلگون کفن شب نوزدهم و اولین شب قدر ماه مبارک رمضان امسال را به امید شفاعت اولیا الله و شهدا احیا گرفتند.
کد خبر: 8700
زمان انتشار: ۲۱ فروردین ۱۴۰۲ - ۱۱:۳۳ قبل از ظهر -
62 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – در حالی که خانواده های تهرانی نقاط مختلفی را برای احیای شب اول قدر در نظر گرفته اند، خانواده های بسیاری نیز این شب را در جوار مرقد شهدا در بهشت زهرا (س) سپری کردند.

مزار شهدای برجسته ای مانند شهیدان پلارک هادی صیاد آوینی و شهدای مدافع حرم شهدای گمنام و دفاع مقدس محور برگزاری شب قدر روزه داران و عزاداران تهرانی بود و به این ترتیب می شد در بهشت زهرا (س) گروه های مختلفی را دید که گرد هم جمع شده اند و این شب را احیا گرفته اند.

قطعات ۲۶ الی ۲۸ و همچنین میدانگاهی قطعه ۴۰ تا قطعه ۲۹ و ۵۰ شاهد حضور بیشترین تعداد عزاداران بودند.

حضور گسترده و پر شور خانواده ها برای احیای شب نوزدهم رمضان در بهشت زهرا (س) و جوار مزار شهدا، باعث ایجاد ترافیک در مسیرهای منتهی به این نقطه شده بود.

به مناسبت ماه مبارک رمضان قطعه شهدای بهشت زهرا (س) ۲۴ ساعته باز است و چه شب هایی بهتر از لیالی ذی قیمت قدر که مردم در جوار مقبره شهدا، آئین مربوط به این شب ها را برگزار کنند.

براساس این گزارش، اهدا خط توسط خوشنویسان به عزاداران و مومنان در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان و شب قدر کنار گلزار شهدا از برنامه های جنبی این مراسم بود که جلوه خاصی داشت.

در همین‌حال جواد تاجیک مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) در تشریح ویژه برنامه‌های شب‌های قدر در بهشت زهرا گفته بود : مراسم شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان، همچون سال‌های قبل در گلزار شهدای بهشت زهرا(س) با حضور مردم و خانواده‌های شهدا برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شرایط برای خدمت رسانی به مردم و برگزاری مراسم در این سه شب مهیا شده است، افزود: مراسم شب‌های قدر بصورت مردمی توسط هیئت‌های مذهبی، موکب ها و ایستگاه های صلواتی گلزار شهدا با همکاری سازمان بهشت زهرا(س) برگزار خواهد شد.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با اشاره به برنامه‌ هیئت‌ها و ایستگاه‌های صلواتی گلزار برای مراسم احیاء شب‌های قدر در بهشت زهرا گفت: تلاوت قرآن، زیارت عاشورا، دعای جوشن کبیر، سخنرانی، روایت گری و بر سر گرفتن قرآن با حضور سخنرانان و مداحان، از جمله برنامه‌های شب‌های قدر در قطعات گلزار شهدا بهشت زهرا(س) است.

تاجیک با بیان پیشینه حضور مردم در برنامه های احیاء گلزار شهدا تصریح کرد: جمعی از رزمندگان دوران دفاع مقدس، پس از جنگ هر ساله شب‌های قدر را به صورت خودجوش کنار همرزمان شهید خود احیاء می‌گرفتند و سال به سال با حضور مردم به جمعیت این برنامه ها اضافه شد و امسال نیز این برنامه با قوت بیشتری برگزار خواهد شد. با ساماندهی صورت گرفته، برنامه مراسم احیاء هیئت‌ها و ایستگاه‌های صلواتی در دو زمان یعنی از ساعت ۲۱ تا ۲۴ و از ۲۴ تا ۳ بامداد پیش بینی شده تا زمان حضور زائران در گلزار توزیع و همچنین از بار ترافیک کاسته شود.

مدیرعامل سازمان بهشت زهرا(س) با بیان اینکه تمهیدات لازم برای برگزاری مراسمات شب‌های قدر در گلزار شهدا اندیشیده شده است، اظهار داشت: هماهنگی‌های لازم با نیروی انتظامی، پلیس راهور، اورژانس، آتش نشانی و دیگر دستگاه‌های خدمت رسان برای خدمت رسانی به مردم در شب‌های احیا انجام شده است.

شب قدر یا لیله القدر، شبی باارزش و پرفضیلت نزد مسلمانان و شب نزول قرآن و شب مقدرشدن امور انسان‌ها است.

این شب با فضیلت‌ترین شب سال است که با امور مهم و باعظمتی همانند نزول اجمالی قرآن، پیدایش افاضات باطنی و فضای خاصّ معنوی، تقدیر و تعیین سرنوشت‌ها، تدبیر و برنامه‌ریزی‌های جدید و نزول جبرئیل و فرشته‌ها همراه است و شب نزول رحمت الهی و آمرزش گناهان بوده و در آن شب، فرشتگان بر زمین فرود می‌آیند. طبق برخی از روایات شیعه، مقدرات انسان‌ها به امام زمان (عج) عرضه می‌شود.

زمان دقیق این شب معلوم نیست ولی طبق بسیاری از روایات، در ماه رمضان واقع شده و یکی از شب‌های نوزدهم، بیست و یکم یا بیست و سوم است.

طبق روایات، عبادت در آن شب، قابل قیاس با سایر شب‌ها نیست. از جمله اعمال شب قدر، غسل، احیاء و شب زنده‌داری، خواندن قرآن، خواندن دعاهای ماثور مثل دعای جوشن کبیر، توبه و استغفار و صدقه‌دادن را می‌توان بیان کرد.

ضربت خوردن و شهادت امام علی (ع) در این شب‌ها، بر اهمیت و عظمت آن نزد شیعیان افزوده و با سوگواری و انجام اعمال شب‌های قدر همراه شده است

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید