امروز پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:

انقلاب صنعتی پنجم بازگشت به محور بودن انسان دارد

قم- ابتکارآنلاین: دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امروز عصر انقلاب پلتفرم‌ها است و ما در این عرصه نیازمند حکمرانی هوش حکمی هستیم.
کد خبر: 9180
زمان انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ - ۱۱:۴۳ قبل از ظهر -
43 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از مهر- حجت الاسلام والمسلمین عبدالحسین خسروپناه شامگاه جمعه در نخستین گردهمایی جهادگران عرصه فناوری اطلاعات حوزه‌های علمیه که در مجموعه فرهنگی باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس قم برگزار شد اظهار داشت: در ورود به فناوری اطلاعات باید به دو بال علوم طبیعی و علوم انسانی توجه شود و در پرداختن به هر موضوع فناورانه باید این دو موضوع را مورد توجه قرار داد.

وی بیان داشت: نمی‌شود در حوزه علمیه وارد مباحث فناوری اطلاعات شویم و تلقی فیلسوفانه دقیقی نسبت به آن نداشته باشیم.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما در ابتدا و آغاز انقلاب صنعتی پنجم قرار داریم و هوش مصنوعی در حقیقت در انقلاب صنعتی چهارم پدید آمد و تا به امروز نیز ادامه دارد.

وی ادامه داد: انقلاب صنعتی پنجم بازگشت به محور بودن انسان دارد در حالی که در سایر انقلاب‌های گذشته تلاش شده تا دست انسان از مسائل کوتاه شود.

خسروپناه عنوان داشت: امروز شاهد فناوری‌های نرم اجتماعی بر اساس انسان شناسی هستیم و فناوری آموزشی، حکمرانی و گردشگری از جمله آنان است.

وی گفت: امروز فناوری‌های سخت که از انقلاب صنعتی اول شروع شد مبتنی بر فناوری نرم علوم مهندسی و علوم اجتماعی است به همین دلیل اگر حوزه‌های علمیه می‌خواهد به عرصه فناوری اطلاعات ورود کند صرفاً فناوری نرم مهندسی نیست و قطعاً نیازمند فناوری نرم اجتماعی هستیم‌.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: امروز در عرصه فناوری گردشگری در ایران، راهیان نور و راهیان پیشرفت را داریم که رهبر معظم انقلاب نیز به این امر اشاره کردند و مردم سالاری دینی نیز فناوری نرم اجتماعی دیگر است.

وی تصریح کرد: امروز عصر انقلاب پلتفرم‌ها است و ما در این عرصه نیازمند حکمرانی هوش حکمی هستیم.

حجت الاسلام خسروپناه افزود: بیش از آنکه در حوزه علمیه نیاز به هوش مصنوعی داشته باشیم باید مدل هوش مصنوعی مشخص شود که هوش مبتنی بر حکمت بهترین الگو است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید