امروز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

استان تهران تراکم ۲۰ برابری جمعیت نسبت به کل کشور دارد

اسلامشهر- ابتکارآنلاین: رئیس کمیسیون‌های معماری و شهرسازی استان تهران اعلام کرد: این استان تراکم جمعیتی ۲۰ برابری نسبت به کل کشور دارد و یکی از معضلات اصلی ما موضوع بافت فرسوده‌است.
کد خبر: 10014
زمان انتشار: ۳۱ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۵:۱۵ بعد از ظهر -
47 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – جعفر بندی شربیانی روز چهارشنبه در چهارمین نشست مجمع روسای کمیسیون های معماری و شهرسازی استان تهران در محل شهرداری اسلامشهر توضیح داد: با توجه به مشکلات حوزه معماری و شهرسازی از جمله بافت فرسوده، ما را بر آن داشت در دوره ششم شورای اسلامی با هدف هم افزایی جهت مواجهه با این مشکلات، مجمع کمیسیون‌های معماری و شهرسازی استان تهران را تشکیل دهیم.

وی افزود: تعیین تکلیف سکونت های غیررسمی و احیای بافت های فرسوده در ۱۶ شهرستان و ۴۴ شهر جزو مطالبات اصلی مردم استان است و اینجا جمع شده ایم که با هم افزایی در راستای مجمع کشوری این مجمع را شکل دهیم و مسکلات را تا جای ممکن حل کنیم.

به گفته عضو شورای اسلامی شهر تهران، باید نظارت و هماهنگی در حوزه معماری و شهرسازی داشته باشیم و انسجام بخشی در این حوزه را هدف گذاری کردیم؛ از سوی دیگر شناسایی مسائل و ارائه نظرات در سیاست گذاری ها در زیست پذیرتر کردن شهرها از اهداف ما طی این مدت بوده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: کمیته های بازآفرینی شهری، معماری، شهرسازی ، حریم شهری و… تشکیل شده امامتاسفانه از اجلاسیه دوم تا به حال این کمیته ها کمی منفعل بوده اند که باید فعال تر عمل کنند.

رئیس شورای اسلامی شهرستان ری یادآور شد: نخستین مجمع ما در خرداد سال ۱۴۰۱ در ری بود و بعد هم شمشمک و دربندسر؛ موضوع حریم تهران یکی از معضلاتی است که شهرهای پیرامونی با آن درگیرند و از این رو هم موضوع اجلاس سوم ما در شهریار هم به این موضوع اختصاص داشت و بیانیه ای در این باره داشتیم.

وی ادامه داد: تشکیل سازمان مدیریت حریم اشتراکی تهران تا یک حدود عملیاتی خوبی پیش رفته که از دل این مجمع این موضوع درآمد.

شربیانی اظهار داشت: حاشیه نشینی یکی از معضلات جدی است و هدف گذاری هایی در این زمینه داشتیم؛ در این زمینه سعی شد با حضور و دخیل کردن معاونان یا نمایندگان شهرسازی شهرداری های استان کار را به صورت عملیاتی پیش ببریم و از سوی دیگر شناسایی پتانسیل شهرها و کمک هر یک از شهرها به شهر دیگر در حوزه عمرانی و زیرساختی.

رئیس کمیسیون‌های معماری و شهرسازی استان تهران خاطرنشان کرد: فرونشست و ریز گردها به عنوان معضلات تهران را پیگیری می کنیم و با سازمان های مختلف دولتی و کشوری در ارتباط هستیم؛ باید از اعتبارات شهرداری تهران برای کمک به شهرهای پیرامون خود در حوزه نوسازی بافت فرسوده و حمل و نقل استفاده کنیم و از شخص شهردار تهران در این باره کمک می خواهیم چون از معضلات تهران هم می کاهد.

چهارمین نشست مجمع روسای کمیسیون های معماری و شهرسازی استان تهران در شهرداری اسلامشهر در حال برگزاری است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *