امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

استان تهران قادر به بارگذاری جمعیت بیشتری ندارد

ری – ابتکارآنلاین: استاندار تهران گفت: با وجود درآمد ۵۰ درصدی مالیات و گردش ۵۰ درصدی منابع کشور در تهران، این استان در سیاست‌گذاری بودجه و تخصیص اعتبارات از جمله محروم‌ترین استان‌ها است.
کد خبر: 10526
زمان انتشار: ۱۷ تیر ۱۴۰۲ - ۱۷:۳۵ بعد از ظهر -
22 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – علیرضا فخاری در چهارمین نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان تهران اظهار داشت: این عدم برخورداری در تمامی شهرستان های استان تهران مشهود است و مهاجرت به این استان نیز موجب تشدید محرومیت در زیرساخت ها شده که باید با تغییر رویکردها، زمینه مهاجرت معکوس شکل بگیرد و طرح های عمرانی شهرستان های استان تهران نیز طبق برنامه پیش برود.

وی با اشاره به اینکه استان تهران قادر به بارگذاری جمعیت بیشتری ندارد، یادآور شد: باید همتی صورت گیرد تا استان تهران به جایگاه واقعی خود برسد و راهکارهایی نیز خلق کنیم تا هر چه سریعتر روند مهاجرت معکوس شکل بگیرد.

این مسئول با تاکید بر بازنگری در تعریف و اولویت بندی پروژه های عمرانی در سطح ملی و استانی افزود: با توجه به محدودیت منابع، ادارات کل و فرمانداری های نقش پر رنگ تری در اولویت بندی طرح های تملک دارایی های سرمایه ای خواهند داشت تا روند ساخت و تکمیل پروژه ها در مدت تعیین شده انجام و مشکلات مردم نیز سریع تر رفع شود.

فخاری خاطرنشان کرد: یکی از راه های کاهش تصدی گری دولت، مشارکت مردم در ساخت طرح های عمرانی است و هر نوع طرح و فعالیت عمومی که قابلیت مشارکت عمومی دارد با حضور بخش خصوصی و رعایت حقوق عمومی، سریع تر به بهره برداری می رسد.

استاندار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتبارات احداث و نوسازی مدارس از محل مصوبات سفر ریاست محترم جمهوری گفت: در این زمان کوتاه، چندین مرکز آموزشی ساخته و کار ساخت تعدادی نیز آغاز شده و استفاده از روش های ساخت صنعتی و بروز نیز به این موضوع سرعت بیشتری داد.

این مسئول حضور خیران مدرسه ساز و مولدسازی مدارس قدیمی بلااستفاده را از جمله راهکارهای سرعت بخشی در جبران کاستی ها برشمرد و تاکید کرد: توزیع سرانه آموزشی باید مبتنی بر جمعیت باشد و موضوع مهاجرت و حضور اتباع، نیز در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار گیرد تا کمبود مدارس و ناهمترازی در برخی شهرستان ها به ویژه مسکن های مهر رفع شود.

هر دستگاهی در سال جاری بیشتر اعتبارات جذب کند از اعتبارات بیشتری برخوردار خواهد بود

علاءالدین ازوجی رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران و دبیر شورای برنامه ریزی استان تهران نیز در این نشست گفت: دستگاه هایی که در سال جاری موفق به جذب اعتبارات تخصیصی شوند، در سال آینده از اعتبارات بیشتری برخوردار خواهند شد.

وی همچنین از دستگاه های اجرایی خواست تا اقدامات و انتفاع تعبیه شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور، طرح های ملی، استانی و متمرکز کشوری را به دبیرخانه شورای برنامه ریزی اعلام کنند.

این مسئول یادآور شد: اکنون ۸۴۹ طرح احداثی و توسعه ای و ۶۰۱ پروژه مستمر، تعمیر، تجهیز و مطالعاتی به صورت نیمه تمام در سطح استان تهران وجود دارد که بخشی از آنها با تعیین اولویت بندی، طی امسال و سال آینده به بهره برداری می رسد.

در ابتدی این نشست، حشمت الله سلیمانی معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران به تشریح توزیع اعتبارات هزینه ای و تملک دارایی های سرمایه ای استان تهران در سال ۱۴۰۲ پرداخت.

وی همچنین الزامات و اولویت های بودجه، تخصیص و مقایسه بودجه کشور با بودجه استان تهران را بیان کرد و طرح های استانی ویژه را بالغ بر ۱۵ مورد برشمرد.

گفتنی است در این جلسه تبدیل ۱۰۴ روستابه عنوان دستگاه اجرایی موقت مورد تصویب قرار گرفت و در ادامه بودجه اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر ارائه پیشنهادات اصلاحی در مورد بودجه تاکید شد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید