امروز پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲

چهار پرونده جدید کلاهبرداری پیش فروش خودرو با ۲ هزار شاکی در کرج

کرج – ابتکارآنلاین: رییس کل دادگستری البرز از تشکیل چهار پرونده جدید کلاهبرداری شرکت‌های خودرویی در شهرستان کرج با ۲ هزار شاکی خبرداد .
کد خبر: 11560
زمان انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۱:۲۲ قبل از ظهر -
28 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا –  حسین فاضلی هریکندی اظهار کرد: متاسفانه پرونده‌های جدید کلاهبرداری در قالب پیش فروش خودرو به همان روش‌های قبلی انجام شده است که نشان می‌دهد همچنان برخی از مردم با وجود انتشار اخبار پرونده‌های مشابه در سال گذشته اعتماد کرده و دارایی خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: در سال جاری چهار پرونده کثیرالشاکی با موضوع کلاهبرداری از طریق پیش فروش خودرو در شهرستان کرج در دستگاه قضایی تشکیل و توسط قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص استان البرز مورد پیگیری قرار گرفته است.

وعده تکراری خرید خودرو با قیمت کارخانه

رئیس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه در پی نوسانات و افزایش اختلاف قیمت عرضه و بازار خودرو، شرکت‌های متعددی در قالب پیش فروش خودرو در سراسر کشور و استان البرز تشکیل شده‌اند که در برخی موارد کلاهبرداری از متقاضیان خرید خودرو را در پی داشته است، تصریح کرد: آسیب شناسی انجام شده در دادگستری کل استان البرز نشان می‌دهد که این شرکت‌های کلاهبرداری عمدتا از روش مشابه هم استفاده کرده و به متقاضیان خرید خودرو اعلام می‌کنند خودروی مدنظر را با مبالغی کمتر از بازار می‌توانند تهیه و در اختیار آن‌ها قرار دهند.

شگردهای فریب

وی با اشاره به اینکه این افراد پس از جمع آوری وجوه مردم، پول‌ها را در بازارهایی از قبیل ملک، رمز ارز و سکه سرمایه گذاری می‌کنند، بیان کرد: به منظور تکمیل پروژه فریب خود، در ابتدا با مقداری از وجوه اخذ شده تعدادی خودرو از بازار آزاد تهیه و آن را با قیمت پایین‌تر در اختیار تعدادی از متقاضیان قرار می‌دهند.

فاضلی هریکندی اظهار کرد: در مرحله بعدی تعدادی از خریداران که خودروی خود را تحویل گرفته و به سود می‌رسند به قصد کسب سود بیشتر، با وجوه متعلق به خودشان به ثبت نام خودروهای بیشتری اقدام می‌کنند و یا با تبلیغات در بین خانواده، آشنایان یا همکاران، آن‌ها را هم جهت شرکت در پیش خرید خودرو از این شرکت‌ها ترغیب می‌کنند، همچنین در مواردی وجوه زیادی از بستگان یا همکاران خود جمع آوری و نسبت به پیش خرید خودروهای متعدد اقدام می‌کنند.

رئیس کل دادگستری استان البرز ادامه داد: پس از جمع آوری وجوه کلان از مردم، این شرکت‌ها از تامین و تحویل خودرو امتناع می‌کنند و یا موعد جدیدی را برای تحویل خودرو اعلام و آن را با این پیشنهاد که اگر خودرو را تحویل نگیرند می‌توانند سه ماه دیگر علاوه بر خودروی ثبت نامی، یک خودروی دیگر هم به صورت رایگان دریافت کنند معطل می‌گذارند.

فرار کلاهبرداران

وی با بیان اینکه هیچ کدام از این وعده‌های شرکت‌ها عملی نمی‌شود، اضافه کرد: اگر مشتری اصرار به دریافت خودرو داشته باشد به قصد طولانی کردن مدت تحویل خودرو، یک فقره چک به قیمت روز خودرو به عنوان ضمانت به وی تحویل می‌دهند که طبیعتا هیچ وقت این چک‌ها نیز وصول نمی‌شوند و نهایتا موسسین این شرکت‌ها در اولین فرصت متواری می‌شوند.

فاضلی هریکندی با تاکید بر اینکه برخی از این شرکت‌ها از ابتدا با قصد و هدف کلاهبرداری تشکیل می‌شوند متذکر شد: البته برخی دیگر نیز در ابتدا صرفا کسب سود از نوسانات قیمت خودرو را مدنظر دارند، ولی با افزایش شدید قیمت خودرو قادر به انجام تعهدات خود نبوده و منتهی به تضییع اموال مردم می‌شوند.

وی با تصریح بر اینکه در چهار پرونده تشکیل شده در استان البرز، اولویت با اعاده اموال مالباختگان است، افزود: بدین منظور بلافاصله دستورات قضایی برای شناسایی و توقیف اموال متهمان صادر شده است.

رییس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه در این چهار پرونده تاکنون حدود ۲ هزار نفر طرح شکایت کرده‌اند که ارزش اموال برده شده حدود ۱۳ هزار میلیارد ریال است و ۳۳ متهم نیز شناسایی و بازداشت شده‌اند، گفت: تحقیقات در مورد این چهار شرکت در شعب بازپرسی ۹، ۱۹، ۲۰ و ۲۲ نواحی مختلف دادسرای عمومی و انقلاب کرج در حال انجام است و هیات‌های کارشناسی در شعب بازپرسی مستقر هستند تا میزان دقیق اموال برده شده را استخراج کنند.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید