امروز جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲

وضعیت «ارس» رو به بهبود است

خراسان رضوی – ابتکارآنلاین: سرپرست تیم درمان پلنگ باغ وحش مشهد از بهبود وضعیت جسمانی ارس خبر داد.
کد خبر: 11922
زمان انتشار: ۲۸ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۳:۳۸ بعد از ظهر -
21 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – ایمان محمدی آبیز عنوان کرد: از روز شنبه ۱۷ تیرماه ۱۴۰۲ شرایط جسمانی ارس، پلنگ ۱۰ ساله باغ وحش مشهد ناپایدار شد و به محض اطلاع از اوضاع جسمانی ارس، تیم درمان تشکیل شده و همچنان، تلاش‌ها برای بهبود حال ارس ادامه دارد.

وی افزود: از همان ابتدا، هر هفته نمونه‌برداری انجام شد که تا الان سه بار نمونه‌برداری انجام دادیم و در نمونه‌برداری اخیری که انجام شد وضعیت ارس خیلی بهتر شده است.

محمدی‌آبیز اظهار کرد: در حال حاضر روند بهبود ارس کاملا مشهود است و روز به روز وضعیت جسمانی‌اش بهتر می‌شود، خوب غذا می‌خورد و مجدد وزن‌گیری شروع شده است.

کارشناس مسئول اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی یادآور شد: بیماری ارس، غیرقابل برگشت و پیش‌رونده است و تلاش ما بر این است که این حیوان، ادامه حیات بهتر و راحت‌تری داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: روند درمان زیر نظر متخصصان دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی مشهد همچنان ادامه دارد و امیدواریم که شرایط ارس روز به روز بهتر شود.

سرپرست تیم درمان پلنگ باغ وحش مشهد پیش از این نیز در گفت‌وگو با ایسنا در باره بیماری ارس گفته است: بنا بر نتایج آزمایشهای تخصصی، ارس درگیر بیماری‌های مختلف کلیوی، کبدی و عفونت شدید است و بیماری اصلی ارس که ابتلای شدید به دیستمپر سگ‌سانان یا ( CDV) است، پیش‌رونده و غیرقابل برگشت است.

گفتنی است: “ارس” توله پلنگ ایرانی است که در سال ۱۳۹۱ از متخلفان شکار و صید زنده‌گیری شد و در سالهای ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ این گونه ارزشمند که همچنان تنها پلنگ باغ وحش مشهد است، به دلایل نامشخص دچار حملات تشنجی و عصبی شد.

(منبع: ایسنا)

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید