امروز دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳

پایان دفن اموات در دارالرحمه شیراز

فارس – ابتکارآنلاین: معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز گفت: از ۱۴ آبان‌ماه جاری هیچ‌گونه کفن‌ودفن و خدماتی در دارالرحمه شیراز نخواهیم داشت و تمام مراحل کفن‌ودفن در بهشت احمدی صورت می‌گیرد.
کد خبر: 14381
زمان انتشار: ۱۲ آبان ۱۴۰۲ - ۲۰:۴۶ بعد از ظهر -
34 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایسنا – غلامرضا غلامی امروز، ۱۲ آبان در خصوص اقدامات شهرداری این کلان‌شهر در جابه‌جایی فرآیند دفن اموات از دارالرحمه به بهشت احمدی اظهار کرد: یک آرامستان با عنوان “دارالرحمه” در شیراز داریم که تمام اموات در آن جا دفن می‌شوند و ۴۶ آرامستان محلی که کارکرد محلی دارند.

وی با بیان اینکه دارالرحمه تقریبا جایی برای دفن اموات ندارد و ظرفیت آن تکمیل شده است، تصریح کرد: شهرداری شیراز طی سالیان گذشته آرامستانی با فضای ۴۶۰ هکتاری با نام بهشت احمدی را با همه امکانات کفن‌ودفن به شیوه مدرن اعم از سردخانه مدرن و غسالخانه‌های مجهز و استقرار پزشکی قانونی و روحانی پاسخگو به مسائل شرعی و کفن‌ودفن آماده کرده است و دفن اموات در آنجا انجام می‌شود.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز با تصریح اینکه دارالرحمه در یک فضای تراکمی است و امکان دفن اموات در این مکان دیگر وجود ندارد، گفت: از ۱۴ آبان‌ماه جاری هیچ‌گونه کفن‌ودفن و خدماتی در دارالرحمه شیراز نخواهیم داشت و تمام مراحل کفن‌ودفن در بهشت احمدی صورت می‌گیرد.

غلامی با تأکید بر اینکه شهروندان باید این موضوع را مدنظر داشته باشند، افزود: در حال حاضر در محل دارالرحمه شیراز حتی خیابان‌هایی که محل تردد آمبولانس، نیروهای امدادی و خدمات‌رسان است به فضای دفن اموات تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه شاهد قبور ۶ طبقه در دارالرحمه شیراز تا عمق چند متری زمین هستیم، تأکید کرد: برای دفن اموات در آرامستان‌های خانوادگی کلیه مراحل غسل‌وکفن در محل بهشت احمدی انجام می‌شود و درصورتی‌که آرامگاه خانوادگی ظرفیت و جای کافی را داشته باشد با استعلام متولیان دارالرحمه شیراز، متوفی انتقال داده می‌شود.

معاون محیط زیست و خدمات شهری شهرداری شیراز بیان کرد: در تمام بیمارستان‌های سطح شیراز، حمل و انتقال کلیه متوفیان با خودروی حمل متوفی به بهشت احمدی خواهد بود.

وی با بیان اینکه شهروندان شهر شیراز بدانند که فضای آرامستان بهشت احمدی یک فضای وسیع است و دریافت خدمات در این مکان سریع‌تر خواهد بود، افزود: با انجام این اقدام شهروندان دیگر شاهد ترافیک سنگین در بلوار رحمت برای حضور در دارالرحمه شیراز نخواهند بود.

غلامی اضافه کرد: با توجه به اینکه زمین آرامستان بهشت احمدی وقف نیست، خدمات حفر قبور و کفن‌ودفن بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر و با تأیید فرمانداری شهرستان شیراز تصویب شده است.

وی یادآور شد: در محل دارالرحمه شیراز تا سال ۱۴۰۱ تا میزان ظرفیتی که وجود داشت، دفن اموات صورت گرفت و این در حالی‌ست که امروز علاوه بر پرشدن معابر، دفن اموات به خیابان‌ها رسیده است و این اقدام از نظر فرهنگی ناپسند است؛ چراکه این محل یک مکان خاص مذهبی است و مردم اجازه نخواهند داد تا خودروها برای عبورومرور از روی قبور تردد داشته باشند.

غلامی تأکید کرد: دیگر امکان دفن‌ اموات در دارالرحمه شیراز وجود ندارد و به دلیل ترافیک و سختی‌هایی که به‌خاطر عدم تردد خودروها وجود دارد، مشکلاتی را به‌وجود آورده است که در این راستا بهشت احمدی جایگزین این فضا شد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *