امروز جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
استاندار تهران:

یکهزار میلیارد تومان برای تکمیل تصفیه‌خانه جنوب تهران اختصاص یافت

پاکدشت – ابتکارآنلاین: استاندار تهران گفت: به منظور تکمیل تصفیه خانه جنوب تهران و تأمین آب کشاورزی مورد نیاز دشت ورامین، یکهزار میلیارد تومان اعتبار در سفررئیس جمهور اختصاص پیدا کرد.
کد خبر: 796
زمان انتشار: ۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲ بعد از ظهر -
466 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – محسن منصوری روز دوشنبه در جلسه بررسی مشکلات شهرستان پاکدشت که با حضور رئیس بنیاد مستضعفان برگزار شد، اظهار داشت: پاکدشت یکی از شهرستان‌های مهم استان تهران در حوزه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، صنعت، کشاورزی و موضوعات امنیتی است که توجه ویژه مسئولان را برای رفع مشکلات و کمبودها طلب می‌کند.

وی افزود: شاید در گذشته پاکدشت به عنوان خوابگاه تهران به حساب می‌آمد ولی ظرفیت‌های مهم اقتصادی و تولیدی و استقرار چهار شهرک صنعتی و هزاران واحد تولیدی، امروز این شهرستان را به قطب اشتغال تبدیل و بسیاری از افراد از شهرهای اطراف به این شهرستان عزیمت کرده و مشغول به کار هستند.

این مسئول خاطرنشان کرد: سد ماملو به عنوان مهمترین منبع تأمین آب آشامیدنی تهران در پاکدشت مستقر و این موضوع بر اهمیت این شهرستان افزوده است.

وی اضافه کرد: مردم این شهرستان همواره پشتیبان انقلاب بوده و تقدیم صدها شهید و حضور خانواده‌های معظم دارای چند شهید، بر اهمیت این منطقه افزوده و لازم است تا مسئولان برای رفع محرومیت‌های موجود در این منطقه که به دلیل برخی از حاشیه‌نشینی‌های تهران ایجاد شده تلاش بیشتر کنند هرچند که برای رفع برخی از مشکلات نباید زیاد عجله و به صورت اصولی و اساسی آن‌ها را رفع کنیم.

استاندار تهران ادامه داد: پاکدشت، محل عبور کریدور اصلی شرق کشور محسوب می‌شود و از این رو در این مسیر همواره شاهد ایجاد ترافیک‌های زیادی هستیم که برای رفع آن، طرح مهم کمربندی جنوبی پاکدشت در دستور کار قرار گرفته که تا کنون با پیشرفت فیزیکی زیادی همراه نبوده و برای تکمیل آن باید اقدامی اساسی انجام داد.

وی از کمبود آب زراعی به عنوان دیگر مشکل این شهرستان یاد کرد و افزود: با وجود آن که برای تأمین آب آشامیدنی پاکدشت، اقدامات مناسبی صورت گرفته ولی کشاورزان این منطقه با کمبود آب کشاورزی روبرو هستند که برای تأمین آب، طرح خط دوم انتقال پساب تصفیه شده جنوب تهران از ۱۳ سال پیش آغاز شده و هم اکنون با پیشرفت فیزیکی خوبی این طرح روبرو است و تلاش می‌شود تا پایان امسال این طرح مهم به بهره‌برداری رسد.

منصوری اظهار داشت: تهران از چند تصفیه خانه برخوردار که مهمترین آن، تصفیه خانه جنوب تهران مستقر در شهرستان ری است که ۶۰ درصد از حجم فاضلاب در آن  تصفیه می‌شود.

این مسئول  گفت: تا کنون ۶ مدول از این تصفیه خانه به ظرفیت ۲۴۰ میلیون مترمکعب در سال افتتاح شده و برای تکمیل دو مدول دیگر، یکهزار میلیارد تومان اعتبار در قالب سفرهای رئیس جمهور اختصاص یافته تا ظرفیت تصفیه فاضلاب به ۳۴۰ میلیون مترمکعب در سال افزایش پیدا کند که این حجم از فاضلاب تصفیه شده بسیاری از نیازهای کشاورزی چهار شهرستان جنوب‌شرق تهران را تأمین می‌کند.

استاندار تهران اعلام کرد: یکی از مشکلات تصفیه خانه جنوب تهران که از دولت‌های قبل برجای مانده این است که محل تصفیه خانه، جلوتر از خط انتقال است و این امر باعث شده تا بخشی از پساب تصفیه شده بدون استفاده رها شود و تنها خط انتقال قدیمی با ظرفیت هفت مترمکعب جوابگوی پساب تصفیه شده نباشد.

وی یادآور شد: با افتتاح خط دوم انتقال پساب تصفیه شده که توسط بخش خصوصی و زیر زمین در حال اجرا است، مشکل انتقال پساب تصفیه شده به طور کامل برطرف می‌شود.

پاکدشت با ۳۵۰ هزار نفر جمعیت در ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *