امروز جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱
امام جمعه موقت بیرجند:

اساس فرهنگ حسینی بر بندگی خدا و خدمت به مردم است

بیرجند – ابتکارآنلاین: امام جمعه موقت بیرجند گفت: فرهنگ حسینی، انقلاب اسلامی را در سخت‌ترین شرایط حفظ کرده و مغز این فرهنگ بندگی خدا و خدمت به خلق خداست.
کد خبر: 1458
زمان انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۵۴ بعد از ظهر -
28 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – حجت‌الاسلام محمد مختاری روز دوشنبه در مراسم عزاداری روز عاشورا در قتلگاه (بهشت متقین) بیرجند که با اقامه نماز ظهر عاشورا همراه بود افزود: به برکت فرهنگ حسینی نظام اسلامی برپا شد و بیش از ۴۰ سال ادامه دادیم، اکنون نیز با همین فرهنگ می‌توانیم مسیر انقلاب اسلامی را ادامه دهیم.

 

وی گفت: باید مغز این فرهنگ که بندگی خدا و خدمت به مردم است را در جای جای کشور جاری و ساری کنیم تا مردم طعم شیرین نظام اسلامی، ولایی و فرهنگ حسینی را بچشند، در این صورت با جان و دل پشت نظام، ولایت، انقلاب و مسئولان هستند.

 

مدرس حوزه و دانشگاه با بیان اینکه باید برخی ضعف‌ها را جبران کنیم و به خود بیایم اظهار داشت: برخی رفتارهای ناسالم و نادرست از کجا آمده است و اینها با اعتقاد، ولایت، قرآن، محرم و اهل بیت (ع) سازگاری ندارد.

 

وی افزود: گاهی اوقات نفس آدمی، شیطان، جاذبه‌های دنیا و حب ریاست بر ما غالب می‌شود و اینها از جنس فرهنگ ما نیستند و باید با همت آنها را کنار بزنیم.

 

حجت‌الاسلام مختاری تاکید کرد: هر فرد حسینی و عاشق امام حسین (ع) باید خود را تزکیه، تهذیب و پاکسازی کند، باید بین رفتارهای بیرونی با اعتقادات درونی با شور و احساساتی که دارد هماهنگی ایجاد کند تا ناخواسته بهانه به دست دشمن ندهد و این دستگاه با عظمت را بدنام نکنیم.

 

وی گفت: باور ما این است که مردم مومن، متدین و دوستدار اهل بیت هستند اما چه شده خروجی جامعه آن چنان که باید و شاید مطلوب و ایمانی نیست.

 

امام جمعه موقت بیرجند با بیان اینکه منشا دوگانگی رفتار و اعتقاد، شور و شعور غفلت است افزود: ما گاهی گرفتار غفلت می‌شویم و ضرر رسان‌ترین دشمن‌ها غفلت است.

 

وی تصریح کرد: غفلت انسان را گرفتار نفس، شیطان و دنیا می‌کند لذا شما را دعوت می‌کنم امروز از امام حسین (ع) بیداری را بیاموزیم و خود را از چنگ غفلت نجات دهیم.

 

حجت‌الاسلام مختاری با بیان اینکه انسان عاشق اهل بیت و مومن به خدا و قیامت چه می‌شود که غفلت می‌کند گفت: منشا غفلت دو چیز است که باید ریشه‌های غفلت را با معرفت در مجالس امام حسین و توسل به درگاه آن حضرت از بین برد.

 

وی اولین منشا غفلت را جهالت دانست و اضافه کرد: جهالت باعث غفلت می‌شود و گاهی ممکن است نسبت به عمق فرهنگ اسلامی اطلاع لازم را نداشته باشیم لذا باید به عمق فرهنگ دینی برسیم در غیر این صورت سطحی‌نگری آفت دین‌شناسی است.

 

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: آنچه اهل بیت و قرآن از ما خواسته، فهم عمیق و چندلایه از دین است؛ از مجالس، محافل و منبرهای امام حسین (ع) باید برای عمیق کردن فرهنگ اسلامی استفاده کنیم.

 

وی بیان کرد: از هیات امنای مساجد و همه افرادی که در این شکوه و عظمت نقش دارند، انتظار داریم اولویت اول را بر منبر عالمانه، مومنانه و عمیق قرار دهند.

 

حجت‌الاسلام مختاری گفت: این شور و احساسات باید در حواشی باشد زیرا شور و احساسات در محرم ما را گرم می‌کند اما پخته نمی‌کند.

 

وی افزود: سینه، زنجیر، روضه و گریه مردم مومن و متدین را گرم می‌کند اما پخته نمی‌کند اما منبر قوی، عالم متفقه در دین می‌تواند جان و دل ما را با فرهنگ اسلامی پخته کند.

 

امام جمعه موقت بیرجند با تاکید بر اینکه اصل هر شری، جهالت است گفت: جهالت ما جهالت لایه‌های اول نیست بلکه لایه‌ها زیرین است و باید جهالت را در این لایه‌ها از بین ببریم.

 

وی اظهار داشت: باید ریشه‌های جهالت را قطع و بین شور و احساسات، فرهنگ ناب اسلامی و رفتارهایی که در سطح جامعه، خانواده، اداره، دولت و ملت و همه دستگاه‌ها ایجاد می‌شود باید جهالت را از بین برد.

 

حجت‌الاسلام مختاری گفت: دومین عامل غفلت، شهوات و غرایز است که با دانستن حل نمی‌شود لذا باید در این زمینه همه ما تمرین‌های لازم را با آگاهی داشته باشیم.

 

وی عنوان کرد: اینها در کمین هستند و اگر لحظه‌ای غفلت کنیم هجوم می‌کنند زیرا نفس پیوسته امر بر بدی می‌کند و شیطان به دنبال جهنمی شدن انسان است.

 

امام جمعه موقت بیرجند گفت: نباید اجازه دهیم منشا خطاها در درون ما نفوذ کند و سرجمع همه اینها فرهنگ مادی است، فرهنگ منحطی که امروز بر دنیا حاکم است فرهنگ نفاسی، شیطانی و ریاست‌طلبی است.

 

وی افزود: دشمن امروز شبانه‌روزی در فضای مجازی و حقیقی در تلاش است تا بی بند و باری، ابتذال، شهوات، نفسانیت و خصلت‌های شیطانی را در جامعه ما تزریق کند و باید مواظب باشیم و از خود و خانواده مراقبت کنیم.

 

حجت‌الاسلام مختاری گفت: همگان اعم از دولت و ملت باید این توجه را داشته باشیم، امروز دولتی مستقر شده که داعیه آن همین است و باور داریم این دولت و رئیس جمهور به دنبال تعمیق، توسعه و تثبیت فرهنگ حسینی است.

 

وی ادامه داد: این دولت به فرهنگ حسینی و قرآنی باور دارد و معتقد است همه ملت باید بنده خدا باشیم و نباید ظلم، فساد، اختلاس و زورگویی باشد.

 

مدرس حوزه و دانشگاه گفت: این دولت به دنبال خدمتگزاری برای مردم است لذا شب و روز نداشته و پیوسته در تکاپو است و امروز کسانی نیستند که در جان و دلشان فرهنگ لیبرال دموکراسی نفوذ کرده باشد.

 

وی اظهار داشت: امروز مقام معظم رهبری، رئیس جمهور، قوه مجریه، قوه مقننه و همه ارکان نظام همراه و هماهنگ بوده و دغدغه‌مند و معتقد به فرهنگ اسلامی هستند.

 

حجت‌الاسلام مختاری افزود: اگر توده‌های مردمی هم از بدنه جامعه همین دغدغه‌مندی را نشان داده و در عمل هم و غمی جز عبودیت خداوند و خدمت به بندگان خدا نداشته باشند، اگر این فرهنگ محقق شود لایه‌های میانی نیز مسیر بندگی و خدمت را پیش می‌گیرند.

 

عزاداری متمرکز هیات‌های مذهبی و مردم به رسم هر سال همزمان با عاشورای حسینی در میدان قتلگاه (بهشت متقین) بیرجند برگزار شد.

 

نماز ظهر عاشورا نیز به امامت حجت‌الاسلام و المسلمین سید “علیرضا عبادی” نماینده ولی فقیه در خراسان جنوبی و امام جمعه بیرجند اقامه شد که با حضور استاندار و جمعی از مسوولان استانی همراه بود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید
با تبلیغ در ابتکار آنلاین دیده شوید