امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
سفیر صربستان در ایران:

به دنبال ارتقا تبادلات تجاری و تقویت دیپلماسی دو منطقه هستیم

قم- ابتکارآنلاین: سفیر کشور صربستان در ایران با اشاره به تعاملات عمیق سیاسی ایران و صربستان گفت: با روی کار آمدن دولت جدید در صربستان به دنبال تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، ارتقاء تبادلات تجاری و تقویت دیپلماسی اقتصادی دو منطقه هستیم.
کد خبر: 1798
زمان انتشار: ۲۴ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۹ بعد از ظهر -
238 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – “دراگان تودورویچ” در دیدار با آیت الله علی رضا اعرافی مدیرحوزه های علمیه کشور، بیان کرد: تلاش حوزه علمیه در نشر معارف الهی مایه افتخار تمام آزادگان جهان است.

 

سفیر جمهوری صربستان در جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از این دیدار گزارشی از سفر خود به شهرهای ایران به‌ویژه استان یزد و شهر میبد میزبانی ایرانیان را مایه شگفتی توصیف کرد .

 

وی  با تاکید بر نگاه مثبت این کشور در افزایش همکاری اقتصادی، تبادلات تجاری با جمهوری اسلامی ایران، گفت: ایران، بهترین کشور دوست در جهان است.

 

وی به تعاملات عمیق سیاسی ایران و صربستان اشاره کرد و ابراز داشت: با روی کار آمدن دولت جدید در صربستان به دنبال تقویت هرچه بیشتر همکاری‌های اقتصادی، ارتقاء تبادلات تجاری و تقویت دیپلماسی اقتصادی دو منطقه هستیم.

 

تودورویچ در ادامه گزارشی از برنامه‌های ۱۸ گانه علمی، فرهنگی و ورزشی برای توسعه روابط و دوستی دو ملت ایران و صربستان ارائه کرد و ابراز داشت: سفارت صربستان در جمهوری اسلامی در راستای توسعه همکاری‌ها و فعال‌سازی ظرفیت‌های متقابل، همکاری خوب و گسترده‌ای را با سفارت ایران در بلگراد رقم‌زده است.

 

تعامل دانشگاهی ایران و صربستان نقش بسزایی بر تقویت همکاری‌ها بین دو کشور دارد

 

مدیر حوزه های علمیه کشور نیز ضمن تقدیر از حمایت‌ها و فعالیت‌های سفیر و همراهی وی در نزدیکی فرهنگ غنی ایران و صربستان، خاطرنشان کرد: گستره تعاملات و همکاری‌های ایران و صربستان نشان‌دهنده نقش مؤثر و منحصربه‌فرد سفیر است.

 

اعرافی اندیشه دینی و فلسفی ادیان الهی را پل مهمی برای برقراری روابط توصیف کرد و یادآور شد: بازتولید اندیشه دینی و تقویت گفت‌وگوهای بین الادیانی، نقش بسزایی در شکل‌گیری زیرساخت‌های نوین روابط بشری خواهد داشت.

 

وی اشاره به ظرفیت شهر مقدس قم، حضور نحله‌ها و مکتب‌های گوناگون عقلی و فلسفی در این دیار را مورد توجه قرارداد و بیان داشت: بنیه‌های فلسفی شهر قم، از بنیان‌های عمیق و ریشه‌داری برخوردار است.

 

مدیر حوزه‌های علمیه، قم را پایگاه بزرگ فکری و معرفتی اثرگذار بر تمام عالم توصیف کرد و افزود: بیش از ۱۰۰ هزار نفر از اندیشمندان عرصه‌های مختلف علمی علوم اسلامی و انسانی در این شهر حضور دارند و فعالیت‌های پژوهشی ارزشمندی را بازتولید می‌کنند.

 

وی با بیان این‌که ۳۰۰ رشته و گرایش علمی و تخصص در حوزه‌های علوم اسلامی و علوم انسانی با نگاه اسلامی ارائه و مجلات علمی فاخری تولید و منتشر می‌گردد، اظهار داشت: شهر قم قطب و محور مهم مسائل فکری و معرفتی جهان اسلام بوده، روزانه صدها مقاله و کتاب و ۱۰ هزار کرسی درس و کلاس در این شهر برپا می‌گردد.

 

مدیر حوزه‌های علمیه بر اهمیت ارتباط ذخیره عقلی و فلسفی قم با دانشگاه‌های جهان به‌ویژه صربستان اشاره کرد و ابراز داشت: در کنار مباحث بنیادی و فلسفی باید به مباحث علوم عقلی و اجتماعی نیز توجه وافری داشته باشیم؛ چراکه شالوده علوم انسانی و اجتماعی به‌ دور از اندیشه الهی، باعث گردیده تا جریان‌های دینی جهان به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

 

وی به نقش سازنده صربستان در منطقه بالکان اشاره و حوزه گردشگری و مباحث تاریخی را ازجمله ظرفیت‌های متقابل برشمرد و ابراز داشت: آشنایی با مباحث تاریخی و توسعه گردشگری را می‌توان با نگاهی دینی- فرهنگی مورد تأکید قرارداد.

 

اعرافی در بخش پایانی سخنان خود نقش روابط دانشگاهی بر تقویت و توسعه تعاملات بین‌المللی را موردتوجه قرارداد و ابراز داشت: تعاملات دانشگاهی دو ملت در رشته‌های گوناگون، می‌تواند نقش بسزایی بر تقویت همکاری‌های در عرصه‌های مختلف داشته باشد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *