امروز شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳
وزیر صمت:

در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری زیادی شده است

یزد – ابتکارآنلاین: وزیر صمت با اشاره به افزایش تولید و صادرات در کشور گفت: در چهار ماه نخست سال شاهد افزایش ۳۸درصدی صادرات غیرنفتی نسبت به مدت مشابه سال قبل بودیم.
کد خبر: 2523
زمان انتشار: ۱۳ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۰۰ بعد از ظهر -
290 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – سید رضا فاطمی امین وزیر صمت با اعلام اینکه “وضعیت تولیدی در سطح کلان مناسب است و در چهار ماه اول سال در اکثر محصولات تولیدی شاهد افزایش بوده‌ایم” گفت: در چهارماهه نخست امسال نسبت به مشابه سال قبل اقلام تولیدی افزایش داشته است.

 

وی با بیان اینکه وضعیت صادرات کشور هم بسیار مطلوب شده است، افزود: در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۹۹ حدود ۳۸ درصد افزایش صادرات غیرنفتی داشته‌ایم که رقم آن به جایی رسیده است که فقط ۳.۵ میلیارد دلار دیگر فاصله داریم که بگوییم نفت دیگر در تأمین ارزی کشور اثری ندارد که این دستاورد‌ها توسط فعالان اقتصادی حاصل شده است و جای تقدیر و تشکر دارد و لازم است اطلاع دهیم اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است.

 

وی با اشاره به درخواست‌ها و دغدغه فعالان اقتصادی استان در زمینه تأمین مواد اولیه در صنایع نساجی و پتروشیمی عنوان کرد: در صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری زیادی شده است، اما در بخش‌هایی که ارزش افزوده بالاتری داشتند کمتر سرمایه‌گذاری کردیم که برای حل آن راه حل‌های بلند مدت و کوتاه مدت نیاز داریم.

 

وزیر صمت با تشریح برخی اقدامات در استان بیان کرد: سال گذشته در حوزه فولاد سهمیه‌بندی داشتیم چرا که در کشور ۱۰ میلیون تن مصرف فولاد بود، اما ۴ میلیون تن ورق تولید می‌شد که دولت برای این موضوع راهکار‌های متنوعی اندیشده شد.

 

فاطمی امین با اشاره به اینکه ۱۰۴ شهر کشور هیچ صنعت فعالی ندارند گفت: متاسفانه توازن سرمایه‌گذاری هم در پول هم در حوزه جغرافیایی نداریم؛ شهر‌هایی داریم که در آن‌ها فرصت‌های شغلی بسیار ایجاد شده، اما کارگر نیست مثل اشتهارد، اردکان، ساوه و شهر‌هایی داریم که به شدت عقب مانده هستند و ما به دنبال این هستیم که در هر کدام از این ۱۰۴ شهر حداقل یک صنعت ایجاد کنیم.

 

وزیر صمت، معدن و تجارت یکی از مهمترین زیرساخت‌های مقابله با قاچاق، اطلاعات دانست و ادامه داد: در حوزه لوازم یدکی خودرو، لواز خانگی و پوشاک کار ویژه‌ای آغاز شده و اقدام دولت در لوازم یدکی خودرو که ۳۰ درصد آن قاچاقی است، با تلاش همه مردم ۱۳۰ هزار نوع قطعه یدکی شناسنامه‌دار شده و ۲۳۰ میلیون قطعه کد رهگیری دریافت کرده اند.

 

فاطمی امین در پایان به پروژه‌های تحولی در کشور اشاره کرد و از برنامه‌های دولت سیزدهم برای ریل‌گذاری صحیح در امور کشور خبر داد.

(منبع: باشگاه خبرنگاران جوان)

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *