امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
امنیت پایدار در آذربایجان غربی برقرار است

امنیت پایدار در آذربایجان غربی برقرار است

ارومیه – ابتکارآنلاین: رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: بازگشایی و عبور زائران از مرز تمرچین بیانگر امنیت با ضریب بالا و پایدار است.
کد خبر: 2855
زمان انتشار: ۲۴ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۷ بعد از ظهر -
394 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از مهر – وحید جلال زاده با اشاره به بازگشایی مرز تمرچین برای اولین بار در سال جاری جهت جابجایی و تردد زائران اربعین حسینی اظهار کرد: تاکنون ۵۰ هزار زائر از مرز تمرچین تردد کرده‌اند هر چند این آمار در مقایسه با مرزهای جنوبی بالا نیست اما عبور سلامت این تعداد زائر بیانگر امنیت با یک ضریب بالا و پایدار در استان و این مرز است.

 

وی با بیان اینکه راهپیمایی عظیم اربعین حسینی در سالهای اخیر به یک نهاد قدرتمند معنوی در جهان اسلام تبدیل شده است و مردم ایران پیش قراول این حرکت معنوی هستند، افزود: با توجه به گسترده و متنوع شده این حرکت عظیم معنوی و استقبال همه اقشار جامعه دولت امسال برای کم کردن فشار جمعیتی در مرزهای جنوبی امسال برای اولین بار اقدام به بازگشایی مرز تمرچین در آذربایجان غربی کرد.

 

جلال زاده اضافه کرد: با توجه به فشردگی و خیل جمعیت زائران در مرزهای جنوب کشور برای تسهیل عبور زائران و با توجه به نزدیکی مرز تمرچین به عراق برای استان‌های شمال غرب کشور این مرز بازگشایی شد و تاکنون مسئولان نمره قبولی در این مرز گرفته‌اند.

 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: در بازدیدی که هفته گذشته از پایانه مرز تمرچین انجام دادم، زیرساخت‌ها و امکانات این مرز را مثبت ارزیابی می‌کنم هم اقدامات مردم به صورت خودجوش و دواطلبانه و هم اقدامات مسئولان و دستگاه‌های اجرایی استان آذربایجان غربی در این مرز قابل تقدیر است.

 

همکاری بسیار خوب اقلیم کردستان عراق در بازگشایی مرز تمرچین برای تردد زائران حسینی

 

جلال زاده با اشاره به ایجاد گیت های عبور، پارکینگ برای پارک خودروهای زائران، بهسازی، آسفالت و تعریض مسیرهای دسترسی به مرز تمرچین، ایجاد زیرساخت و امکانات مناسب در مرز تمرچین را زمینه ساز توسعه این منطقه عنوان کرد و افزود: امسال عبور ۵۰ هزار مرز از تمرچین با توجه به زیرساخت‌های مناسب نشان می‌دهد در سال‌های آینده تمرچین می‌تواند یکی از مسیرهای بسیار خوب برای تردد زائران باشد.

 

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به همکاری خوب مسئولان اقلیم کردستان عراق در بازگشایی مرز تمرچین عنوان کرد: استقبال زائران از مرز تمرچین امسال و سال‌های آینده قطعاً در روابط همه جانبه دو طرف تأثیرات مثبت و مهمی خواهد داشت.

 

جلال زاده همچنین با اشاره به همکاری و استقبال پرشور مردم پیرانشهر از زائران گفت: امسال بازگشایی تمرچین حرکت بدیعی بود و بی شک تأثیرات فرهنگی، تربیتی و اجتماعی زیادی در پی دارد و با دائمی کردن عبور زائران از مرز تمرچین مناسبات فرهنگی ما با مردم اقلیم کردستان را افزایش می‌دهد.

 

 

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: همچنین بازگشایی این مرز نشان داد کسانی که همواره اعلام می‌کردند آذربایجان غربی استانی امنیت است خلاف واقع بوده و اتفاقاً عبور سلامت ۵۰ هزار زائر از این مرز بیانگر امنیت در سطح بالایی در آذربایجان غربی است.

 

جلال زاده با قدردانی از مجاهدت نیروهای مسلح و دستگاه‌های امنیتی و سایر مسئولان به همراه مردم استان در برقراری و تثبیت امنیت پایدار در استان و نیز مرز تمرچین عنوان کرد: تاکنون با بازگشایی مرز تمرچین شاهد هیچ اتفاق ضد امنیتی در این مرز نبودیم و مرز تمرچین نشان داد در استان شاهد امنیت با ضریب بالا و پایدار هستیم.

 

امسال برای نخستین بار است که مرز تمرچین در شهرستان پیرانشهر در ایام اربعین حسینی پذیرای تردد زائران ایرانی به عتبات عالیات در عراق است و از این طریق شمار زیادی از زوار جهت شرکت در آئین پیاده‌روی اربعین عازم شدند.

 

تمرچین حدود ۱۵۰ کیلومتر با ارومیه مرکز استان آذربایجان‌غربی و ۶۵۰ کیلومتر نیز با کربلای معلی فاصله دارد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *