امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳

دود عراقی آسمان خوزستان را فرا گرفت

اهواز – ابتکارآنلاین: امروز صبح مردم خوزستان بازهم با بوی نامطبوع دود ناشی از آتش سوزی بخش عراقی تالاب هورالعظیم صبح خود را آغاز کردند.
کد خبر: 2883
زمان انتشار: ۲۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۰:۴۲ قبل از ظهر -
188 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل  از مهر- قصه آتش گرفتن نیزارهای تالاب هورالعظیم که امسال زیر بار خشکسالی کمر خم کرده است دیگر برای مردم خوزستان تکراری شده است و هر چند مدت یک بار دود ناشی از آن شهرهای خوزستان را فرا می‌گیرد.

 

این آتش سوزی عمدتاً در بخش عراقی تالاب بین المللی هورالعظیم صورت می‌گیرد تالابی که دو سوم مساحت آن در عراق است و خشکسالی در آن بخش هم بسیار زیاد گزارش شده است.

 

صبح امروز باز هم همان قصه تکرار شد و بوی تند دود آتش سوزی و هاله دود ناشی از آن شهرهای خوزستان به خصوص شهرهای اطراف تالاب مثل دشت آزادگان، هویزه، حمیدیه و اهواز را فراگرفت و نفس کشیدن را برای آنها که مشکلات تنفسی دارند سخت و تنگ کرد.

 

فرماندار هویزه که در مجاورت تالاب واقع شده است نیز در خصوص این شرایط می‌گوید: دود ناشی از آتش‌سوزی در نیزارهای بخش عراقی تالاب هورالعظیم برخی از شهرهای استان خوزستان را تحت تأثیر قرار داده است.

 

خشکسالی هورالعظیم امسال تشدید شده است و تا حق آبه تالاب تأمین نشود این آتش سوزی ادامه دارد موضوعی که مورد تأیید ایاد مطوری هم قرار دارد: «بخش عراقی تالاب هورالعظیم دچار خشکی کامل شده است و به همین علت بخش عراقی این تالاب دچار حریق شده است».

 

ظاهراً این آتش سوزی‌ها برای عراق از درجه اهمیت کمتری برخوردار است و همواره با بی توجهی عراق مواجه می‌شود به گونه‌ای که فرماندار هویزه می‌گوید: با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته، منتظر مجوز پرواز بالگرد آبپاش از سوی کشور عراق برای خاموش کردن آتش در نیزارهای منطقه عراقی هورالعظیم هستیم.

 

مطوری عنوان می‌کند: خشکی تالاب علت وقوع حریق است؛ شرایط نیزارهای تالاب نیز به گونه‌ای است که گاز متان تولید می‌کند و نیزارها بر اثر گرما مشتعل و دچار حریق می‌شوند. با توجه به اینکه ۹۰ درصد بخش عراقی عرصه تالاب هورالعظیم کاملاً خشک شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *