امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳
معاون و جانشین اداره حفاظت محیط زیست سبزوار:

گرگاس نتیجه حمایت از سگ های ولگرد/ گرگاس را جدی بگیرید

سبزوار – ابتکارآنلاین: معاون و جانشین اداره حفاظت محیط زیست سبزوار گفت: متأسفانه جمعیت سگ‌های بلاصاحب زیاد و از نتیجه جفت گیری این حیوانات با گرگ‌ها، گرگاس متولد می‌شود.
کد خبر: 2973
زمان انتشار: ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۷ بعد از ظهر -
235 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – علی قرائی معاون و جانشین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سبزوار گفت: در پی اظهارات مردمی مبنی بر حمله چند قلاده گرگ به چند تن از مردم روستای درفک مسئولین اداره حفاظت محیط زیست سبزوار به همراه فرماندهی پاسگاه انتظامی و نماینده شبکه دامپزشکی شهرستان، شورای بخش، پیمانکار جمع آوری سگ‌های بلاصاحب، جلسه فوری و اضطراری در محل روستا با حضور اهالی روستا انجام شد.

 

او افزود: در این جلسه مطابق اظهارات مردم روستا چهار حمله صورت گرفته که سه مورد داخل روستا و یک مورد در اراضی مجاور روستا در باغ گردو بوده است. پس از بررسی و توضیحات اهالی مشخص شد، در زمان حمله فقط یک حیوان درنده به افراد حمله کرده¬ است، در صورتی که اگر حمله توسط گله گرگ انجام می‌شد، هیچ یک از افراد آسیب دیده، جان سالم به در نمی‌بردند. همچنین با بررسی کارشناسی انجام شده گرگاس بودن آن مورد تایید قرار گرفت.

 

معاون و جانشین اداره حفاظت محیط زیست شهرستان سبزوار ادامه داد: همچنین به دلیل غیر عادی رفتار کردن گرگاس، یعنی تکرر حملات در یک زمان بسیار کم آن هم به افراد روستا، احتمال هاری در این جانور بسیار بالا بوده و مطابق دستورالعمل موجود، دفع و نمونه¬گیری از آن¬ها باید در اسرع وقت صورت گیرد.

 

قرائی بیان کرد: در همین راستا جلسه فوق العاده‌ای برای بررسی این موضوع برگزار شد که مقرر شد: پیمانکار انتخاب شده به اتفاق دهیار و شورای روستا و با استفاده از ظرفیت بسیج به گشت زنی در محدوده و حریم روستا مبادرت و نسبت به جمع آوری سگ‌های ولگرد و بلاصاحب و گرگاس‌های احتمالی اقدام نمایند و اهالی نیز جهت محبوس کردن سگ‌های نگهبان و گله اقدام و تزریق واکسن هاری به سگ‌های گله و نگهبان روستا توسط شبکه دامپزشکی صورت گیرد.

او تصریح کرد: طی بررسی انجام شده، حمله گرگ به داخل روستا تکذیب می¬شود و در این حادثه مجموعا ۳ نفر در داخل روستا و ۱ نفر در جنگل توسط یک قلاده گرگاس زخمی شده¬اند.

وی گفت: متأسفانه جمعیت سگ‌های بلاصاحب زیاد و نتیجه جفت گیری این حیوانات با گرگ‌ها، گرگاس متولد می‌شود، بنابراین هرگونه تغذیه سگ‌های بلاصاحبی که عقیم نیستند به ذخیره ژنتیکی گرگ خاکستری آسیب جدی وارد نموده و ما شاهد حضور بیش از پیش گرگاس در حاشیه شهر‌ها و روستا‌ها بوده و آسیب‌های به جوامع انسانی و دام هر روز شدید‌تر می‌شود.

 

قرائی تاکید کرد: از عموم شهروندان تقاضا داریم از هر گونه حمایت غیر اصولی منجمله غذا دادن و پناه دادن به این حیوانات خودداری نموده و درصورت مشاهده موضوع را به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اعلام نمایند.

(منبع: باشگاه خبرنگاران جوان)

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *