امروز پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳

کتاب “سَردَر مُقدس” در موزه حرم عبدالعظیم (ع) رونمایی شد

ری – ابتکارآنلاین: کتاب "سَردَر مُقدس" با حضور حجت الاسلام سیدعلی قاضی عسکر تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) و شهردار منطقه ۲۰ تهران (شهرری) در موزه این آستان رونمایی شد.
کد خبر: 3836
زمان انتشار: ۲۷ مهر ۱۴۰۱ - ۱۳:۲۶ بعد از ظهر -
58 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – این کتاب با حضور حجت الاسلام سید علی قاضی عسکر تولیت آستان عبدالعظیم حسنی(ع) و سیدمحمد ناظم رضوی شهردار منطقه ۲۰ و مهرشاد کاظمی رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران امروز چهارشنبه در مراسمی رونمایی شد.

 

کتاب «سر در مقدس» بازخوانی و تحلیل کتیبه سلجوقی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به نویسندگی محمدمهدی محمدی عراقی و محمدمهدی امینی قمی است.

 

این کتاب در واقع بازخوانی و تحلیل کتیبه سلجوقی حرم حضرت عبدالعظیم (ع) به نویسندگی محمدمهدی محمدی عراقی و محمدمهدی امینی قمی و با مقدمه شهرام یوسفی‌فر با حمایت ستاد گردشگری شهرداری تهران توسط انتشارات فرسنگ منتشر و در اختیار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

 

مروری بر تعمیرات و مرمت ورودی اصلی بنای حضرت عبدالعظیم الحسنی (ع)، توصیف معماری سر در ورودی دوره سلجوقی، مروری بر زندگی مجدالملک بانی قبه حرم، کتیبه سلجوقی سر در اصلی حرم و خوانش‌های ارائه شده، کتیبه‌های خط ثلث لچکی، نوع و فرم کتیبه از لحاظ تخصصی و تکنیکی، تاریخ کتابت کتیبه و ساخت بنای قبه از مباحث مطرح شده در کتاب «سر در مقدس» است.

 

کتاب «سر در مقدس» با هدف معرفی جاذبه‌های گردشگری مذهبی تهران در ۹۶ صفحه مصور (بخشی رنگی) تدوین و منتشر شده است.

 

محمدمهدی امینی قمی نویسنده کتاب در این رونمایی گفت: اطلاعات در زمینه کتیبه کم بود و این کتیبه قدیمی ترین بخش حرم سردر اصلی است؛ این موضوع باعث شد تا در مورد این کتیبه شروع به جمع آوری اطلاعات بکنیم.

 

وی افزود: بیش از ۵۰ سال پیش بهسازی سردر آستان حرم عبدالعظیم حسنی(ع) در دستور کار قرار گرفت؛ سردر قرار بود که مرمت شود و با برداشتنش بلافاصله سردر قاجاری سردر سلجوقی خود را نشان می دهد.

 

این نویسنده خاطرنشان کرد: محمدکریم پیرنیا در سال ۴۸ خوانشی در مورد این سردر انجام می دهد و در واقع ۱۰ خوانش در این باره وجود دارد که بیشتر این خوانش ها از روی استاد پیرنیا خوانش کرده اند و در این کتاب سعی شد تا درست ترین خوانش از این کتیبه ارائه و اطلاعات به مخاطبان داده شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *