امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
رئیس کمیته نفت و گاز مجلس:

صرفه جویی در انرژی راه چاره است

ری – ابتکارآنلاین: رئیس کمیته نفت، گاز و پتروشیمی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مصرف روزانه گاز در استان تهران به ۱۲۵میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: صرفه جویی در این حوزه نباید منوط به مصارف خانگی شود.
کد خبر: 6277
زمان انتشار: ۲۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۰ بعد از ظهر -
56 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – رمضانعلی سنگدوینی گفت: دمای هوا به شدت پایین آمده و در بیشتر مراکز کشور دمای منفی صفر را شاهد هستیم و در این وضعیت چاره ای جز تعطیلی ادارات و صنعت نبود که انجام شد.

وی افزود: صرفه جویی در انرژی راه چاره است و نباید به مصارف خانگی محدود شود و از یاد نبریم که صرفه جویی در بخش صنعت و عمومی باید بیش از پیش انجام شود.

به گفته سنگدوینی، دولت اهمالی در این وضعیت نداشته چرا که با شرایط ویژه ای روبرو هستیم؛ بالاخره بعد گذشت یک سال از شروع کار دولت مردمی نمی توان انتظار معجزه داشت و من به مسئولان دولت قبل هم تذکراتی در مورد مصرف بهینه انرژی داده بودم.

۵ برابر دنیا گاز مصرف میکنیم

سنگدوینی ادامه داد: حدود یک ماه و نیم پیش، یک جلسه غیرعلنی در مجلس داشتیم و آنجا اعلام شد که ما پنج برابر متوسط دنیا، گاز مصرف می کنیم که بنده به مسئولان گفتم از هم اکنون نگران زمستان باشید.

وی این را هم گفت که هم اکنون ۹۵ درصد گاز استحصال شده را مصرف می کنیم اما اگر انرژی بهینه مصرف شود قطعا تراز ما منفی نیست.

سنگدوینی در مورد احتمال تعطیلی واحدهای صنعت و ادارات در روزهای پیش رو خاطرنشان کرد: در استان تهران ۲ روز تعطیل بود وچاره ای نبود چراکه باید بخش خانگی را پایدار نگه می داشتیم.

وی افزود: دولت به درستی بخش صنعت و ادارات را تعطیل کرد؛ بالاخره مردم مهم هستند و این تصمیم دولت است.

این نماینده مجلس در واکنش به اینکه برخی روستاها حتی در استان تهران هم اکنون گاز ندارند، اظهار داشت: دولت باید سوخت دوم یعنی نفت خام و گاز مایع به این افراد بدهد؛ حتی دولت می تواند کپسول و بخاری برقی در اختیار مردم قرار دهد.

وی با تاکید دوباره بر مصرف بهینه مصرف انرژی در کشور افزود: اگر مردم حس کنند که در این رابطه منفعت دارند در بهینه مصرف کردن سهیم می شوند.

سنگدوینی خاطرنشان کرد: مصرف انرژی در کشور بالاتر از میانگین جهانی است و باید صرفه جویی در مصرف انرژی به ویژه در مقطع کنونی در مورد گاز انجام شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *