امروز دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲

سراب سومین شهر سرد کشور ثبت شد

تبریز – ابتکارآنلاین: رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته شهرستان سراب با دمای منفی ۲۵.۳ درجه سانتی گراد، سومین شهر سرد کشور ثبت شد.
کد خبر: 6380
زمان انتشار: ۳۰ دی ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۸ بعد از ظهر -
75 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایرنا – محمد امیدفر افزود: در این بازه زمانی شهرهای بلداجی در استان چهارمحال بختیاری با دمای منفی ۲۶.۴ درجه سردترین شهر کشور و بابارشایی در استان کردستان با دمای منفی ۲۵.۴ درجه سانتی گراد دومین شهر سرد کشور ثبت شده اند.

وی با بیان اینکه طی هفته گذشته سراب جزو شهرهای سرد کشور بوده است، اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته جلفا با دمای مثبت ۱۱ درجه سانتی گراد به عنوان گرمترین شهر استان ثبت شده است.

رییس گروه پیش بینی اداره کل هواشناسی آذربایجان‌شرقی گفت: در این بازه زمانی دمای تبریز در سردترین زمان به منفی هشت درجه سانتی گراد و در گرمترین زمان به مثبت سه درجه رسید و دمای فعلی آن ( ساعت ۱۱ و ۴۵ دقیقه) منفی یک درجه ثبت شده که نسبت به روز گذشته در همین ساعت یک درجه کاهش یافته است.

امیدفر، ادامه داد: بررسی نقشه های هواشناسی نشان می دهد در سه روز آینده در اکثر نواحی استان مه و غبار محلی روی خواهد داد و با توجه به پایداری و سکون نسبی جو، تداوم انباشت آلاینده های جوی در شهرهای صنعتی و بزرگ استان دور از انتظار نیست.

آذربایجان شرقی منطقه ای سردسیر و کوهستانی است و از لحاظ تقسیم بندی های اقلیمی جزو مناطق نیمه خشک به حساب می آید.

آب و هوای این استان به طور کلی سرد و خشک است ولی به علت تنوع توپوگرافیکی از اقلیم های متفاوتی برخوردار است.

این استان همواره تحت تأثیر باد های سرد شمالی و سیبری و بادهای مرطوب دریای سیاه و مدیترانه و اقیانوس اطلس همچنین بادهای محلی متاثر از کوهستان های سبلان در شرق، سهند در غرب و جنوب غربی، رشته کوه های قره داغ در شمال، رشته کوه های تخت سلیمان و اربط در جنوب، ارتفاعات بزقوش در جنوب شرق و قوشاداغ در شمال شرق استان قرار دارد.

 

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *