امروز شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳
وزیر بهداشت:

خودکفایی در تولید انسولین

مشهد ـ ابتکارآنلاین: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مشهد کمبود تخت بیمارستانی دارد و در این راستا از پروژه ۵۴۰ تختخوابی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) حمایت می‌شود.
کد خبر: 7003
زمان انتشار: ۲۰ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۹:۱۰ بعد از ظهر -
67 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از مهر- دکتر بهرام عین‌اللهی ظهر پنجشنبه در حاشیه برگزاری همایش کشوری بهورزان، مراقبان سلامت و مربیان بهورزی در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در ایام‌الله دهه مبارک فجر بهره‌برداری از ۸۹۰۰ تخت بیمارستانی، ۸۵۰ خانه بهداشت، ۷۲ پایگاه اورژانس ۱۱۵، ۲۵ خوابگاه دانشجویی را داشتیم و بیشترین تعداد و بالاترین اعتبار پروژه‌های افتتاح شده در این ایام فرخنده در حوزه سلامت بود، ضمن اینکه باید بگوییم که در دولت سیزدهم عدالت و تعالی حوزه سلامت را به‌طور جدی مورد توجه قرار داده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بیشترین تعداد و بالاترین اعتبار پروژه‌های افتتاح شده در ایام‌الله فرخنده دهه مبارک فجر در حوزه سلامت بود و باید بگوییم که در دولت سیزدهم عدالت و تعالی حوزه سلامت را به‌طور جدی مورد توجه قرار داده‌ایم.

وی تصریح کرد: یکی از بهترین نیروهای حوزه سلامت، بهورزان و مراقبان سلامت هستند که در تمامی مناطق شهری و روستایی حضور دارند و تعداد ۸۵۰ خانه بهداشت در دهه مبارک فجر افتتاح شد و تا ۲ ماه آینده ۲ هزار خانه دیگر آماده تحویل است.

عین اللهی با اشاره به اینکه ۵۰۰ خانه بهداشت تعمیر و تجهیز شده و ۴ هزار بهورز استخدام شدند، بیان کرد: امیدواریم با اجرای نظام ارجاع در کل کشور بتوانیم کل جمعیت شهری و روستایی را پوشش دهیم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: در روزهای اخیر ۸۹۰۰ تخت بیمارستانی بهره‌برداری شده و ۷۹ مرکز درمانی هم افتتاح شد و تا ۲ ماه آینده ۷۷۰۰ تخت دیگر افتتاح می‌شود.

وی بیان کرد: حدود ۱۹ هزار میلیارد تومان برای پروژه‌های دهه فجر هزینه شده و برای اتمام پروژه‌ها ۱۵ هزار میلیارد تومان دیگر نیاز است و خواستار حمایت مجلس شورای اسلامی هستیم.

عین اللهی ادامه داد: مبلغ ۸ هزار میلیارد تومان از اعتبارات دولتی برای پروژه‌های در حال اجرا در حوزه سلامت و بالای ۵۰ درصد پیشرفت اختصاص یافته که رو به اتمام است و تا یک ماه آینده خبرهای خوشی به گوش می‌رسد. دکتر عین‌اللهی با ذکر این نکته مشهد کمبود تخت بیمارستانی دارد، تاکید کرد: در این راستا از پروژه ۵۴۰ تختخوابی بیمارستان پیامبر اعظم (ص) حمایت می‌شود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه امروز ۷۴ پروژه بهداشتی جدید افتتاح شد، بیان کرد: تجهیزات پیوند معز استخوان، دستگاه‌های پیشرفته آنژیوگرافی و توموتراپی از جمله موارد شاخص بوده که در درمان بیماران قلبی، مغزی، سرطانی و غیره مؤثر است.

وی افزود: برنامه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کاهش میزان پرداخت مردم بوده و طرح دارویار را از تیر ماه امسال آغاز کردیم تا اختلاف ارز ترجیحی و نیمایی به این طرح اختصاص یابد و از مردم می‌خواهیم که از نسخه الکترونیک استفاده کنند تا با قیمت پایین خدمات دارویی و درمانی را دریافت کنند، زیرا دریافت آزاد، بر هزینه‌ها می‌افزاید.

عین‌اللهی اضافه کرد: با یک نسخه الکترونیکی تا ۳ نوبت دارو داده می‌شود و نیاز به مراجعه مجدد به پزشک نیست و بیماران دارای قند خون و فشار خون و دیگر موارد خاص هم مورد حمایت ویژه قرار می‌گیرند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: پروژه‌های جدید ۲۰ هزار مجوز استخدامی جدید را داشته که کارهای آن انجام شده و برای فعالان کرونا هم امتیاز ویژه اختصاص یافته است، ضمن اینکه ۵ هزار نفر هم در سایر رده‌ها جذب می‌شوند.

وی با ذکر این نکته که ۶۹ هزار مورد تبدیل وضعیت انجام شده که بیشتر آن در گروه ایثارگران بوده است، تاکید کرد: این برنامه برای سایر گروه‌ها انجام خواهد شد و عدد آن در گروه‌های مختلف شغلی حوزه سلامت متفاوت است.

عین‌اللهی در پایان گفت: در تولید انسولین خودکفا شده‌ایم و امسال ۲ نمونه جدید تولید شده و تولید ۳ نمونه دیگر هم در راه است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *