امروز سه شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳

آب «یوشانلو» آلودگی ندارد

همدان – ابتکارآنلاین: «یوشانلو» روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان رزن بوده که براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۳۲۹ نفر شامل ۱۰۳ خانوار بوده‌است.
کد خبر: 7431
زمان انتشار: ۲ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۰:۰۵ بعد از ظهر -
74 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایسنا – به تازگی اهالی این روستا نسبت به آلودگی آب این روستا به علت فرسودگی شبکه دارای گلایه بودند که همین امر موجب شد تا فرماندار رزن به شبکه بهداشت و آب و فاضلاب شهرستان مأموریت بررسی هر چه سریع این موضوع را دهند اما آیا آلودگی آب این روستا بنا به گفته اهالی صحت دارد؟

مدیر امور آب و فاضلاب رزن در گفت‌وگو با ایسنا، در رابطه با بررسی وضعیت آب این روستا اظهار کرد: ۳۰ تا ۴۰ درصد شبکه های آب روستایی و حتی شهری نیز فرسوده بوده و نیاز به نوسازی دارند و اصلاح شبکه روستای یوشانلو نیز در برنامه است.

سالار نیازی افزود: هر سال اصلاح شبکه آبرسانی شهری و روستایی براساس تراکم حوادث و اُفت فشار شبکه به نسبت فرسودگی ها انجام می‌شود که به همین منظور در سال جاری نیز حدود هفت کیلومتر اصلاح شبکه آبرسانی در شهرستان انجام گرفته است.

وی با بیان اینکه برای اصلاح شبکه روستای یوشانلو دارای برنامه هستیم، تصریح کرد: برای آب مشخصات فنی فیزیکی و شیمیایی وجود دارد و هر سه ماه یک‌بار آزمایش شیمیایی و کنترل آب و نیز هر یک ماه یک‌بار آزمایش میکروبی مخازن، چاه و شبکه آب سطح روستاها کنترل و انجام می شود ضمن اینکه شبکه بهداشت و درمان نیز نسبت به این امر مهم به منظور سلامت مردم کنترل و نظارت مداوم دارد.

نیازی با اشاره به گلایه اهالی یوشانلو به آلودگی آب گفت: به دستور فرماندار و بخشدار مرکزی بلافاصله نسبت به بررسی موضوع اقدام شد و خوشبختانه هیچ گونه مشکلی در آب این روستا وجود ندارد و اهالی این روستا از این بابت هیچ‌گونه نگرانی نداشته باشند ضمن اینکه اصلاح شبکه این روستا را در برنامه خود داریم.

وی افزود: در بسیاری از روستاها طی سال چندین بار اصلاح حوادث انجام می گیرد اما خوشبختانه یوشانلو یکی از روستاهایی است که در سال‌های اخیر موردی از اصلاح حوادث نداشته است.

مدیر اداره آب و فاضلاب شهرستان رزن همچنین با تأکید بر اینکه سلامت آب شرب مصرفی خط قرمز شرکت آب و فاضلاب است، تصریح کرد: مطابق نمونه برداری و آزمایشات فیزیکی و شیمیایی انجام شده این اداره در چند نقطه بر روی آب مصرفی مردم یوشانلو، آب مصرفی مطابق استاندارد ۱۰۵۳ بوده و کاملاً سالم است و هیچ گونه آلودگی ندارد.

آب شرب روستای یوشانلو کاملاً سالم است

مدیر شبکه بهداشت رزن هم با اشاره به اینکه به صورت شبانه‌روزی تمامی شبکه‌های آب شرب شهرستان مورد پایش قرار می‌گیرند، اظهار کرد: مرکز بهداشت شهرستان به عنوان مرجع ناظر در سراسر شهرستان به طور دائمی کیفیت، سلامت و بهداشت آب شرب را مورد بررسی و کنترل قرار می‌دهد.

دکتر مجید موانیه‌ئی افزود: آب شربی که در شبکه روستای یوشانلو و سایر روستاها جریان دارد، به منظور حذف آلاینده‌ها، تمامی فرآیندهای فیزیکی، شیمیایی و گندزدایی بر روی آنها صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: آزمایشات بر روی آب مصرفی یوشانلو در آزمایشگاه مرجع استان انجام شد و نتایج فنی حاکی از سالم بودن آب شرب این روستا از لحاظ شیمیایی و میکروبی است.

دهیار روستای یوشانلو نیز در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: قسمتی از شبکه آبرسانی روستا دارای فرسودگی بوده و نیاز به اصلاح و نوسازی دارد اما این فرسودگی آنچنان نیست که دچار آلودگی آب شود و نگرانی اهالی کاملاً بی مورد است.

نامدار تصریح کرد: اصلاح شبکه آب روستا جزء برنامه‌های امور آب و فاضلاب است و به طور قطع مشکل فرسودگی شبکه بنا به گفته اداره آب و فاضلاب انجام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، خوشبختانه مشکلی در سالم بودن آب این روستا وجود ندارد و امیدواریم با عملیاتی شدن اصلاح شبکه آب یوشانلو توسط اداره آب و فاضلاب نگرانی و دغدغه اهالی این روستا برای همیشه مرتفع شود.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *