امروز چهارشنبه ۲۲ فروردین ۱۴۰۳

همه اراضی باید دارای حدنگاری باشد

فارس – ابتکارآنلاین: معاون قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، با بیان اینکه هویت‌دار کردن و حدنگاری اراضی به شکل جهادی در حال انجام است، این اقدام را مانع اساسی بر سرراه سوءاستفاده دانست و تاکید کرد که همه اراضی و املاک، باید دارای حدنگاری باشد.
کد خبر: 7583
زمان انتشار: ۶ اسفند ۱۴۰۱ - ۲۱:۴۸ بعد از ظهر -
46 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایسنا – حسن بابایی شنبه ۶ اسفند در جریان سفر به شیراز و بررسی آخرین وضعیت حدنگاری استان‌های فارس، خوزستان، هرمزگان و کهگیلویه و بویراحمد که در حرم مطهر شاهچراغ(ع) برگزار شد، بیان کرد: مدیریت جهادی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب در بیانیه گام دوم عامل تحولات مهمی در پیشبرد مأموریت‌های سازمان ثبت شده است.

او گفت: بررسی‌های میدانی در استان‌ها نشان می‌دهد در دستگاه قضایی به ویژه سازمان ثبت، مدیران و کارکنان به صورت جهادی در حال ارائه خدمت هستند و بیانیه گام دوم انقلاب و تأکید رهبر معظم انقلاب در این بیانیه مبنی بر اینکه به کارگیری مدیران جهادی، مومن و دانا، قطعاً تحول آفرین است و خوشبختانه سازمان ثبت در مسیر تحول، از وجود چنین نیروهایی بهره‌مند است.

بابایی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی و سازمان ثبت با جدیت هویت‌دار کردن اراضی کشور و اجرای حدنگاری در حال انجام اقدامات جهادی هستند. نباید دیگر اراضی و املاک هیچ دستگاهی فاقد سند حدنگاری باشد.

او تصریح کرد: با وجود ۸ هزار و ۵۰۰ دفتر سردفتر اسناد رسمی در کشور، دیگر تنظیم اسناد عادی هیچ معنایی ندارد و باید به جایی برسیم که اسناد عادی دیگر در محاکم قابل پذیرش نباشد.

معاون قوه قضاییه با بیان اینکه جهش خوبی در اجرای حدنگاری به وقوع پیوسته و ظرفیت‌های دستگاه قضایی استان‌ها نیز در این راستا به میدان آمده است، افزود: اگر دستگاهی دولتی سند اموال نداشته باشد، ترک فعل محسوب می‌شود و سازمان ثبت آمادگی کامل دارد با تمام دستگاه‌ها برای مستندسازی، تهیه نقشه و صدور سند همکاری کند.

رئیس سازمان ثبت کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر بسیاری از مدارس دارای سند عادی هستند، گفت: تمام اراضی و املاک دستگاه‌های دولتی باید دارای سند رسمی کاداستری باشد.

بابایی به رایگان بودن مراحل تهیه نقشه و تشکیل پرونده با همکاری شرکت‌های مشاور در اراضی کشاورزی و روستایی اشاره و اضافه کرد: سیاست‌های کلی برنامه هفتم توسعه کشور شهریورماه امسال ابلاغ و در فراز ۲۶ آن به حدنگاری ۱۰۰ درصدی اراضی تأکید شده است اما مقاومت‌هایی موجب محقق نشدن آن می شود.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مدیران ثبتی باید هرگونه مانع یا عدم همکاری دستگاه‌ها را برای ارسال به مراتب بالاتر به سازمان گزارش کنند، چرا که زمین خواری‌ها، کوه خواری‌ها و جنگل خواری‌ها به دلیل همراهی نکردن برخی مدیران در اجرای قانون رخ می‌دهد.

او همچنین از موافقت و کسب مجوز جذب ۱۲۰۰ نفر در بخش فناوری اطلاعات و نقشه برداری در سازمان ثبت خبر داد گفت: در برخی حوزه‌ها از جمله نیروی انسانی دچار کمبود هستیم و مشکلات زیادی از این حیث برای سازمان ایجاد شده است که امیدواریم با جذب این تعداد، بسیاری از مشکلات این بخش حل و فصل شود که البته با شناخت مشکلات موجود به ویژه در بخش حدنگاری، برون سپاری خدمات با بهره‌گیری از ظرفیت شرکت‌های توانمند با تدوین شیوه نامه کاربردی و تخصصی نیز در دستور کار قرار دارد.

رئیس سازمان ثبت کشور با تأکید بر نقش مهم استانداران در کمک به اجرای قانون جامع حدنگار، از مدیران ثبتی خواست با تعامل و هماهنگی، از تمام ظرفیت‌های دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و فرمانداران در این راستا استفاده کنند.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس نیز در این جلسه با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه یکی از کارهای متعارف قوه قضاییه قانون جامع حدنگار است که وضعیت مالکیت “هر یک متر زمین” را در شهرها و روستاها مشخص می‌کند و این باید دنبال شود به نتیجه برسد، گفت:  فارس چهارمین استان پهناور کشور محسوب می‌شود.

سید مهدی هاشمی افزود: این استان دارای ۳۷ شهرستان با وسعت ۱۲۲ هزار و ۶۰۸ کیلومتر مربع است و تقریباً ۱.۸ درصد از مساحت کل کشور را در بر می‌گیرد.

هاشمی ادامه داد: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان فارس با ۴۴ اداره در سطح کل استان در حال حاضر به عنوان بزرگ‌ترین تشکیلات ثبتی کشور است که در نقاط مختلف استان به ارائه خدمات ثبتی می‌پردازد.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس در ادامه ضمن تشریح میزان حدنگاری و صدور سند مالکیت اراضی ملی استان، گفت: مساحت کل منابع طبیعی ۱۰ میلیون و ۲۰۸ هزار و ۶۳۷ است که ۱۰ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۳۸۴ هکتار آن تثبیت شده است.

هاشمی همچنین مساحت اسناد مالکیت فارس را ۱۰ میلیون و ۸۸ هزار و ۱۷۳ هکتار و حدنگاری و صدور سند مالکیت اراضی و زارعی را ۹۸۷ هزار و ۴۶۷ هکتار اعلام و بیان کرد: برای تمام قطعات تثبیت شده، اسناد زراعی صادر شده است.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک فارس مساحت کل اراضی شهری استان را ۴۹ هزار و ۴۰۶ هکتار اعلام کرد و افزود: ۳۹ هزار و ۷۵۱ هکتار مساحت کل اراضی شهری، تثبیت شده است.

هاشمی در ادامه در خصوص حدنگاری و صدور اسناد مالکیت راه و شهرسازی هم بیان کرد: ۱۰۵ هزار و ۳۷۱ هکتار مساحت کل اداره راه و شهرسازی فارس است که برای ۳۴ هزار و ۶۳۶ هکتار آن سند صادر شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *