امروز جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳

آغاز تخریب ساختمان‌های غیرمجاز در کوه‌های گلابدره تهران

شمیرانات – ابتکارآنلاین: تخریب ساختمان های غیرمجاز در محله آبک در دل کوه‌های گلابدره شمال تهران آغاز شده است.
کد خبر: 8067
زمان انتشار: ۲۱ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۸:۳۷ بعد از ظهر -
65 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – به گفته مسئولان شهری و ذی ربط ۵۰ واحد مسکونی بالای ۶ طبقه در آبک ساخته و جالب اینکه چند طبقه هم زیر این ساختمان ها ایجاد شده است.

سرهنگ محمد قدم زاده سرکلانتر یکم پایتخت روز یکشنبه در حاشیه این تخریب به خبرنگاران گفت: برخی سودجویان در سالهای گذشته از خلا قانونی استفاده کردند و این ساخت و سازها انجام شد.

وی ادامه داد: بدتر از همه این است که مردم در این ساختمان ها ساکن شدند که خوشبختانه با اقدامات شهرداری منطقه یک و پیگیری پلیس، پرونده ها به کمیسیون ماده ۱۰۰ رفته و حکم تخریب گرفته و امروز این کار در حال انجام است.

بررسی ها نشان می دهد که مالک بدون مجوز شهرداری در زمینی که جزو باغ بوده با خشک کردن درختان به صورت ناایمن و غیرمجاز بنا احداث کرده است.

سید مهدی صباغ شهردار منطقه یک تهران هم در مورد تخریب ساختمانی هفت طبقه در محله آبک گفت: ساختمانی در محله آبک در منتهی الیه گلابدره بدون اخذ پروانه ساختمانی و بدون رعایت اصول ایمنی ساخته شده بود.

وی با بیان اینکه حتی اگر این ساختمان اصول ایمنی را رعایت می‌کرد به دلیل ساخت و ساز در محدوده کوهپایه، این بنا غیرقانونی بود، گفت: از سال گذشته این ساخت و ساز آغاز شده بود و شهرداری منطقه و ناحیه به دفعات مکرر نسبت به صدور تذکر اقدام کرده بودند اما مالک ساختمان نسبت به این موضوع بی‌تفاوت بود و با اتکاء به خلأهای قانونی ساخت و ساز را ادامه داد.

صباغ با بیان این که شهرداری نیز حسب وظیفه پرونده را به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع داد و رأی قلع و قمع اخذ شد، افزود: شهرداری منطقه بارها نسبت به جلوگیری از ادامه ساخت و ساز اقدام کرد؛ اما مالک با اتکاء به خلأ‌های قانونی در آستانه بهره‌برداری از ساختمان قرار گرفته بود و اگر اقدامات شهرداری در ایجاد محدودیت‌های مقطعی نبود حتما این ساختمان به اتمام می‌رسید.

شهردار منطقه یک با بیان اینکه با احتساب زیرزمین این ملک هفت طبقه است و مالک سعی داشت دو طبقه دیگر به این ساختمان ناایمن اضافه کند، خاطرنشان کرد: اگر اقدامات جلوگیرانه شهرداری نبود حتما مالک طبقات بالاتر را احداث می‌کرد.

وی با اشاره به جدیت دستگاه‌های انتظامی و قضایی گفت: معاون دادستان و سرپرست دادسرای ناحیه یک و سرکلانتر یکم پلیس پیشگیری فاتب با جدیت در کنار شهرداری قرار گرفته و از روز گذشته تخریب این ملک با اتکاء به رأی کمیسیون ماده ۱۰۰ آغاز شده است.

صباغ در پاسخ به این سوال که چگونه یک ساختمان هفت طبقه ناایمن و غیرقانونی ساخته می‌شود، اظهار داشت: بافت تخلف خیز این محل، بروکراسی اداری و نبود هماهنگی بین دستگاه ها در برخورد با تخلف، نبود جرم انگاری احداث این ساختمانهای بدون مجوز و نا ایمن از دلایل اصلی وقوع این تخلفات است.

وی اضافه کرد: ما گیت‌های کنترل مصالح ایجاد کردیم اما سودجویان با روش‌های مختلف همچون حمل مصالح از جاده‌های فرعی و یا خودروی شخصی کار را پیش بردند و جالب است که بدانید که برخی‌ها شغل‌شان این است که در حریم تهران و در محلات ممنوعه ساخت و ساز انجام دهند؛ اما خوشبختانه با توجه به دستورات قضایی و حضور ضابطان قضایی تخریب این ملک آغاز شده است.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *