امروز جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

تراز اشتغال کشور مثبت شد

گیلان - ابتکارآنلاین: مرتضوی گفت تراز اشتغال از ابتدای امسال تاکنون مثبت شده است و نرخ بیکاری بر اساس آمار منتشره در بهار ۱۴۰۲ نسبت به دوره مشابه سال گذشته یک درصد کاهش یافته است.
کد خبر: 11600
زمان انتشار: ۱۹ مرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۰۴ بعد از ظهر -
88 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین – سید صولت مرتضوی وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی در جلسه کارگروه اشتغال در استانداری گیلان با مقایسه وضعیت اشتغال و مسکن در دولت سیزدهم با دهه‌های گذشته گفت: موضوع اشتغال برای آحاد مردم حق و بر ما تکلیف است و در برابر این حق مکلف هستیم اشتغالی آبرومندانه برای آحاد مردم فراهم کنیم.

وی ادامه داد: در ۲ سال گذشته بر اساس اعلام مرکز رسمی آمار، بالغ بر یک میلیون فرصت شغلی در سال ۱۴۰۱ ایجاد شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نقش جمهوری اسلامی در معادلات سیاسی را منحصر به فرد دانست و افزود: در جهان معادله‌ای وجود ندارد که بی‌حضور جمهوری اسلامی به نتیجه برسد. مرتضوی اضافه کرد: باتوجه به استعداد مردم و موقعیت جغرافیایی کشور امکان ارتباط با دو سوم جمعیت جهان برای ما با استفاده از فرصت‌های راه‌های دسترسی زمینی، هوایی و آب‌های آزاد فراهم است اما تا رسیدن به ظرفیت اسمی در داشته‌هایمان از جمله تامین نیروی انسانی فاصله داریم.

وی افزود: در خصوص مساله اشتغال طب، در ۲ سال گذشته گام‌های موثری برداشته شد و در حوزه زیرساخت‌های اقتصادی توسعه اشتغال در اولویت است.

وی تصریح کرد: بر اساس اعلام مرکز آمار در بهار ۱۴۰۲ نسبت به سال گذشته آمار بیکاری یک درصد کاهش یافته است و کمترین نرخ بیکاری در دهه‌های گذشته در سال ۱۴۰۱ رقم خوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در حوزه مسکن اقدامات خوبی انجام شده است، گفت: به دستور رئیس جمهور هیچ واحد اقتصادی و کارخانه‌ای تحت هیچ شرایطی نباید تعطیل شود.

مرتضوی ادامه داد: سال گذشته استان گیلان در این زمینه خوش درخشید و تعهدات اشتغال را انجام داد.

وی با تاکید بر افزایش سهم تعاون در اشتغال کشور افزود: این سهم در اقتصاد کم است و استان هم به تبع از کشور سهم کمی در این بخش دارد.

وی نقش کارخانه ها در سهم اشتغال را از نکات منحصر به فرد دانست و اظهار کرد: این امر جای بسی تقدیر دارد در سال جدید تراز اشتغال مثبت شده و در وضعیت متوسط است و انتظار می‌رود، افزایش یابد.

مرتضوی تاکید کرد: برای ثبت و ارائه آمار درست حتماً باید به سامانه اشتغال توجه داشت که بتوانیم اشتغال را تنظیم کنیم؛ سامانه دیگری نیز در وزارتخانه با عنوان سامانه جستجوی شغل تعریف شده است که این سامانه اکنون برای ثبت نام کارفرما و کارجو فعال شده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر اقتصاد دریا محور گفت: این استان آزاد سازی سواحل را پیش از سایر استان‌ها انجام داد و بستر بسیار مناسبی برای اقتصاد دریا محور دارد.

وزیر کار، رفاه و تامین اجتماعی در آغاز سفر خود در این نشست شرکت کرد. بازدید از شرکت دامپروری کشت و صنعت صنایع شیر ایران، بازدید از انبار دخانیات، مراسم کلنگ‌زنی، بازدید از ورزشگاه کارگران صومعه سرا، بازدید از کارخانه چوکا، شرکت در مراسم کلنگ زنی توسعه بیمارستان حضرت رسول(ص)، جلسه شورای هماهنگی مدیران و دیدار با نماینده ولی فقیه در گیلان از برنامه های وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی به گیلان اعلام شده است.

(منبع: باشگاه خبرنگاران جوان)

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *