امروز جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳

معدوم سازی یک راس اسب مبتلا به بیماری مشمشه در یاسوج

کهگیلویه و بویراحمد - ابتکارآنلاین: رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد از شناسایی و معدوم سازی یک راس اسب مبتلا به بیماری مشمشه در این شهرستان خبر داد.
کد خبر: 12004
زمان انتشار: ۳۰ مرداد ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰ بعد از ظهر -
41 بازدید

به گزارش خبرنگار ابتکارآنلاین به نقل از ایسنا – منوچهر آشتیانی مقدم در جمع خبرنگاران افزود: بیماری مشمشه از بیماری‌های عفونی واگیر دار و قابل انتقال بین حیوانات و انسان است.

وی اظهار کرد: بیشتــر تک سمیان (اسب، الاغ و قاطر) به این بیماری حساس بوده و ابتلاء به مشمشه می‌تواند منجر به مرگ آن‌ها و صدمات اقتصادی شدید به صنعت اسب شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: با توجه به قابل انتقال بودن بیماری به انسان، در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع در انسان نیز می‌تواند خطر احتمال مرگ در بیمار را فراهم سازد لذا مهمترین راههای کنترل و ریشه کنی آن شناسایی موارد بالینی مشکوک، شناسایی تک سمیان آلوده به ظاهر سالم و حذف حیوانات آلوده و رعایت اصول بهداشتی(از قبیل ضدعفونی کردن محیط، جایگاه و لوازم) و قرنطینه ای است.

آشتیانی مقدم تصریح کرد: از ابتدای سال جاری تست‌های سرمی و مالئیناسیون تشخیصی بیماری مشمشه در باشگاه های اسب سواری ، روستایی و عشایری صورت گرفته است که طی این مراقبت‌ها متاسفانه یک راس اسب به لحاظ بیماری مشمشه مثبت تشخیص داده شد و مطابق با دستورالعمل‌های بهداشتی قرنطینه ای حذف و معدوم سازی شد.

وی ادامه داد: بررسی‌ها و اقدامات نظارتی تکمیلی تا حصول اطمینان از سلامت تمامی مراکز مربوطه ادامه خواهد داشت.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بویراحمد بیان کرد: براساس آسیب شناسی های بعمل آمده علل عمده رخداد این بیماری جابجایی اسب ها به منظور شرکت در مسابقات و یا انجام امورات مربوط به تولید مثل و اصلاح نژادی بوده و دامپزشکی همواره بر لزوم اخذ مجوزهای بهداشتی در زمان نقل و انتقال اسب‌ها و رعایت اصول بهداشتی و قرنطینه‌ای تاکید دارد.

نوشته شده توسط:

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *